Karta kredytowa jest jak kawa, jedna lub dwie to korzyść dla zdrowia, więcej jest szkodliwe (tu dla „kieszeni”) :).

karta-kredytowa-wady-zalety

Karta kredytowa jest dla osób z żelazną dyscypliną, jeśli ma być korzystnym narzędziem płatniczym. W Internecie jest sporo artykułów dotyczących różnych kart kredytowych, tutaj przedstawię tylko główne jej zastosowania, wady i zalety – tak, tak, karta kredytowa ma też zalety.

Spłata karty kredytowej

Karta kredytowa to nic innego jak pieniądze pożyczone nam przez bank (czyli nieoprocentowany kredyt w przypadku spłacania karty na czas). W zależności od banku mamy nieoprocentowany czas na spłacenie naszego zadłużenia od 22 dni i dłużej.

karta-kredytowa-czas-splaty

W zależności też od banku karta kredytowa ma różne opłaty. Czasem możemy być zwolnieni z opłat jeśli spełnimy pewne warunki, np.  w Banku Millennium przy rocznej transakcji powyżej 12 000zł.

Bank wydając nam kartę kredytową udostępnia nam limit do jakiego możemy wydawać pieniądze. Powinniśmy tak dobrać ten limit aby nie był dla nas pokusą do wydawania większych kwot, niż mamy z wypłaty. Np. otrzymując pensję w wysokości 2000 zł netto, powinniśmy wziąć sobie kartę z max. limitem 2000 zł, przy ustaleniu, że będziemy wydawać z niej 1000 zł miesięcznie.

karta-kredytowa-czas-splaty2

Wady karty kredytowej

Największą jej wadą jest wysokie oprocentowanie w przypadku, gdy nie spłacamy zadłużenia na karcie w terminie tj. nawet 20% a czasem i więcej w zależności od banku. Przy czym jest to liczone od całej wydatkowanej kwoty, nawet w przypadku spłacenia części zadłużenia. Np. 1 dnia w miesiącu wydajemy 1000 zł na zakup telefonu i do końca miesiąca nie robimy już żadnych zakupów z karty. Przychodzi nam wyciąg z banku z rozliczeniem karty, gdzie ten 1000 zł mamy spłacić np. 24 następnego miesiąca. Niestety postanowiliśmy nie spłacać całej kwoty zadłużenia, 24 dnia wyznaczonego do spłaty spłaciliśmy tylko 500 zł. Bank naliczy nam odsetki nie od kwoty 500 zł, ale od całości wydatkowanej czyli 1000 zł!

Jeśli nie mamy gotówki na zapłacenie całości kwoty zadłużenia to czasem jest lepiej rozłożyć to zadłużenie na raty.

Na co zwrócić uwagę:

  • opłata za transakcje gotówkowe – przy wypłacie gotówki z karty kredytowej bank nie tylko pobiera prowizję od wypłaty (od 3% kwoty nie mniej jednak niż np. 5zł), jednocześnie nalicza odsetki już od daty wybranej gotówki. Nie ma więc tutaj zastosowanie „okresu bezodsetkowego”;
  • opłaty za użytkowanie karty są czasem bardzo wysokie, dlatego przy wyborze karty kredytowej powinniśmy sprawdzić w którym banku możemy je obniżyć, lub nawet całkiem być z nich zwolnieni;
  • obniżenie oceny wiarygodności kredytowej w przypadku gdy spóźniamy się z płatnościami lub spłacamy tylko minimalne kwoty.

Zalety karty kredytowej

  • łatwość płacenia w punktach handlowych (nie potrzebujemy mieć gotówki przy sobie);
  • cash back- zwrot części wydatków za transakcje przeprowadzone kartą, np. w Alior Sync zwrot do 5% wartości transakcji internetowych;
  • rabaty przy zakupach w różnych sklepach, np. w Banku BPH płacąc kartą otrzymujemy rabat 2% za litr paliwa na wszystkich stacjach;
  • zbierając punkty Payback (np. karta BZ WBK Payback) lub punkty na stacjach Orlen z kartą PKO Vitay;
  • możemy opłacać domowe rachunki z karty czy zlecić obciążenie karty płatnością za rachunek np. telefoniczny;
  •  pakiety ubezpieczeń, nie tylko karty, np. ubezpieczenie w podróży  czy dodatkowe usługi np. na karcie kredytowej Deutsche Bank mamy pakiet Assistance Domowy jest to szybka i bezpłatna pomoc w sytuacjach związanych z awarią w domu jak np.: naprawa pralki, komputera, pomoc ślusarza lub hydraulika;

Dodatkową zaletą karty kredytowej jest też możliwość wykorzystania jej do oszczędzenia np. na lokacie.

Przykład: wiemy, że miesięcznie mamy swój limit na wydanie 1000 zł, tą kwotę wpłacamy na miesięczną lokatę (obecnie średnie oprocentowanie ok. 3% w skali roku dla nowych środków). Czyli po odjęciu podatku mamy 1002,02 zł. Po miesiącu likwidujemy lokatę spłacając zadłużenie na karcie w wysokości 1000 zł. Nasza korzyść to 2,02 zł za miesiąc. Ranking lokat można sprawdzić np tutaj.

Nie jest to duża kwota w ujęciu miesięcznym, ale biorąc wszystko razem pod uwagę: zniżki przy zakupach, zwrot cash back i wymianę uzbieranych punktów, możemy w ciągu roku zyskać kilkaset złotych. A to już jest oszczędność.

Bezpieczeństwo

Należałoby też wspomnieć jeszcze o bezpieczeństwie użytkowania kart, które jest nie mniej ważne jak samo używanie karty, ale ten temat mamy poruszany na stronie każdego banku. Dla wytrwałych proponuję  ten artykuł, który dotyczy bezpieczeństwa kart kredytowych zbliżeniowych.

Pamiętajmy, że karta kredytowa jest tylko dla osób z żelazną dyscypliną, w przeciwnym wypadku, aby nie popaść w spiralę zadłużenia, pozostaje wielu osobom wzięcie nożyczek, przecięcie karty i wypowiedzenie umowy.

Beata SawickaAutor: Beata Sawicka
Doradca ds. Inwestycji
email: beata.sawicka@szkolainwestowania.pl
tel: 508 232 272

Dodaj komentarz