Drogie Panie, dzisiaj dalszy ciąg budżetu domowego, o czym wspominałam poprzednio, czyli programy do jego prowadzenia.

1bud-650

Na rynku i w Internecie jest wiele takich programów. Od najbardziej prostych, czyli dających mi możliwość wprowadzania naszych (rodzinnych) przychodów i wydatków bez dodatkowych innych możliwości, np. tworzenia zestawień, poprzez posiadające niezliczoną ilość funkcji. Programy dostępne są bezpłatnie i te polecam. Chyba, że ktoś oprócz prowadzenia budżetu potrzebuje mieć dostęp do funkcji np. notowań na GPW (Giełdzie Papierów Wartościowych), to już trzeba za taki program zapłacić.

Osobiście sama używam programu excel do prowadzenia swojego budżetu i to mi całkowicie wystarcza, ponieważ odpowiednie funkcje potrzebne mi w danym momencie tworzę korzystając z właściwości samego excel’a. Zdaję sobie sprawę, że jeśli ktoś nie pracuje w arkuszach excel’a może mieć trudności w posługiwaniu się nim. Dlatego zachęcam jak najbardziej do używania gotowych programów.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też aplikacja mobilna (nie trzeba wtedy chodzić na bazar z kartką i długopisem 🙂 ), na miejscu można od razu wpisywać wszystkie wydatki. Jak dla mnie jest to bardzo ciekawe i praktyczne rozwiązanie do którego sama się przekonam. Do tej pory, na rynku, dostępne były mobilne wersje w j. angielskim. Teraz całkowicie za darmo i po polsku jest  aplikacja moneyzoom (https://moneyzoom.pl/#)

Moneyzoom w przejrzysty sposób podsumowuje finanse. Dzięki intuicyjnej grafice i prostym wykresom zawsze wiadomo ile i na co wydałam pieniędzy oraz na co mnie jeszcze stać. Dodaję wydatki, notuję przychody. Używając prostych graficznych kategorii opisuję je tagami. Sporządzam wykresy. MONEYzoom przypisuje każdy mój wydatek do odpowiedniej kategorii tak, abym w każdej chwili widziała gdzie i na co wydałam swoją pensję. Ustawiając  swój główny limit wydatków na dany miesiąc  kontroluję jego przekroczenie.Nadwyżki mogę odłożyć na inny cel lub sprawić sobie przyjemność 🙂 Ustalam limity we własnych kategoriach lub jednorazowo, limit na: wakacje, weekend…Analizuję swoje wydatki w przejrzystych statystykach. Przyszłe zobowiązania i nadchodzące płatności. Nie zapomnę też o swoich rachunkach: MONEYzoom przypomni mi o tym na www, emailem lub na komórkę. Jest na 3 największych platformach ANDROID, WINDOWS PHONE, iPHONE.

I cały czas się rozwija.

Na co jednak zwrócić uwagę przy wyborze programu?

Pamiętajmy, że prowadzenie budżetu ma być dla mnie przyjemne, ponieważ ma mi uświadamiać, że potrafię zarządzać pieniędzmi (a jeśli teraz nie, to dzięki prowadzeniu budżetu będę wiedziała jak to zrobić :)) . Więc nie próbuję na siłę wprowadzać coś do czego nie mam przekonania. Jeśli sprawia mi problem obsługa jakiegoś programu, znaczy to, że on nie jest dla mnie. Szukam więc programu, którego prowadzenie dla mnie będzie wygodne.

Ale, jak i w życiu, tak i przy prowadzeniu budżetu liczy się konsekwencja, konsekwencja, i jeszcze raz konsekwencja! Drogie Panie, do dzieła, wybieramy program pod swoje możliwości.

Poniższą listę programów komputerowych stworzyłam na podstawie TYLKO pozytywnych opinii ich użytkowników. Przykładowe programy, w języku polskim i na bezpłatnej licencji, oraz ich krótki opis, poniżej:

Program budżetowy w Excel przygotowany przez Szkołę Inwestowania

autor Robert Wcisło

Oprócz gromadzenia danych dotyczących wydatków i przychodów jest tu ciekawa funkcja porównująca nasze (rodzinne) wydatki do miesiąca poprzedniego. Na tej podstawie mam możliwość zdefiniowania przyszłych naszych wydatków. W posumowaniu rocznym, widać wyraźnie na co i ile wydajemy, zostało to przedstawione też graficznie. Ważną funkcją jest tutaj informacja ile powinnam oszczędzać a ile w rzeczywistości  oszczędzam.

Pobierz plik „Budżet osobisty” (xlsx) »

Kontomierz.pl

Wszystkie rachunki w jednym miejscu, bez potrzeby logowania się do każdego banku z osobna. Kontomierz skupia się na analizie wydatków i przychodów, niezależnie od tego, którego rachunku dotyczą. Można samemu zdefiniować budżet na dowolną kategorię wydatków (np. na rachunki, samochód czy prezenty). Kontomierz będzie śledził wykorzystania budżetu i poinformuje mnie, gdy go przekroczę. Natychmiast dowiem się, ile pieniędzy zyskałabym rocznie, gdyby moje oszczędności leżakowały na korzystniej oprocentowanych rachunkach. W pełni automatyczny import danych z największych polskich banków.

Finanse domowe 1.0.0.3822

Przeznaczone do zarządzania finansami w obrębie gospodarstwa domowego. Umożliwiają gromadzenie oraz monitorowanie danych dotyczących naszych (rodzinnych) wydatków, przychodów i oszczędności. M.in.: ochrona hasłem przed nieautoryzowanym uruchomieniem; analizy i raporty globalne i cząstkowe; eksport danych do excel’a (np. do późniejszego wykorzystania w tabeli przestawnej);  import danych – również z historii operacji konta bankowego (plik CSV); pełną historię transakcji;  aktualne kursy i przeliczniki walut, i wiele innych.

Inną ciekawą funkcją programu jest moduł, służący do analizy finansowej naszego gospodarstwa domowego. Z jego poziomu mam dostęp do wielu interesujących danych i wykresów o m.in. stosunku przychodów do wygenerowanych wydatków, wskaźniku oszczędzania itp. Możliwości programu mogą zostać łatwo poszerzone o obsługę lokat, planowanie płatności i funkcje ograniczania wydatków za sprawą dostępnych na stronie internetowej twórcy, dodatkowych modułów.

System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8

HomeBank 4.5.5

Pozwala tworzyć konta użytkowników, za pośrednictwem których nawet poszczególni członkowie rodziny mogą zarządzać oddzielnie swoimi rachunkami bankowymi, przychodami i rozchodami, a w razie potrzeby generować raporty z diagramami i wykresami, prezentującymi wydatki np. na opłaty, paliwo, edukację, zakupy itp. Program w przystępny sposób daje możliwość organizowania poszczególnych transakcji w kategorie i podkategorie, ustalania miesięcznych limitów wydatków, ich etykietowania, a także filtrowanie, które ułatwia pracę z programem kiedy na moim koncie jest wiele różnych operacji. HomeBank pozwala na import plików QIF, QFX, CSV oraz eksport do QIF. Wszelakie zgromadzone dane przechowywane są w postaci bazy danych. Program jest funkcjonalny, w każdym momencie można wszystko poprawić lub zmodyfikować.

System operacyjny: Windows 2000 / XP / Vista / 7 / 8

MoneyMe 1.13

(edycja polska posiada wiele niedociągnięć)

Z MoneyMe mogę wygodnie gromadzić informacje o wielu rachunkach bankowych, rejestrować wpływy oraz generowane wydatki. Umożliwia on gromadzenie informacji o wielu kontach bankowych, kreowanie własnych typów i grup wydatków, sposobów płatności, a także przechowywanie danych o wszystkich wpływach na konto i poniesionych wydatkach. W przypadku tych ostatnich posiadam możliwość definiowania pojedynczych, jak również cyklicznych transakcji. MoneyMe potrafi dodatkowo przechowywać zdjęcia i inne załączniki wraz z wprowadzanymi transakcjami. Przy jego użyciu mogę monitorować różnego rodzaju wierzytelności (pożyczki od znajomych, kredyty bankowe) i zarządzać limitami wydatków. Ciekawą funkcją w aplikacji jest moduł kuponów do gromadzenia kuponów rabatowych czy informacji o promocjach itp. Nie zabrakło również modułu statystyk, prezentujących w formie graficznej domowe finanse (przychody i wydatki) czy też alarmu, informującego użytkownika o przekroczeniu zakładanego budżetu.

System operacyjny: Windows XP / Vista / 7 / 8

Programów jest wiele, wiele więcej, pamiętaj jednak, że to od Ciebie zależy, którym chcesz się posługiwać.

PS. Jeśli potrzebujesz pomocy w skonstruowaniu osobistego budżetu lub dodatkowej wiedzy, chętnie pomogę!

Beata SawickaAutor: Beata Sawicka
Doradca ds. Inwestycji
email: beata.sawicka@szkolainwestowania.pl
tel: 508 232 272

Dodaj komentarz