bonasi

W majowy weekend zwiedzałam coroczny Festiwal Kwiatów i Sztuki w Zamku Książ. Moją szczególną uwagę przykuła prezentacja bonsai. Niektóre z okazów o wysokości 1 metra miały po kilkadziesiąt lat! I tutaj nasunęło mi się porównanie:

1. sadząc małe ziarenko drzewa wielkości kilku milimetrów możemy otrzymać po kilkudziesięciu latach jakieś drzewo, ale jeśli się zaangażujemy w pielęgnację drzewa już na etapie małej sadzonki i poświęcimy swój czas formując kształt, możemy otrzymać rzadki okaz;

2. tak samo jest z zainwestowaniem wydawałoby się małej kwoty, 100 zł: „pielęgnując je”, interesując się tą inwestycją i dając czas na to aby mogła „urosnąć”, ta mała inwestycja może przynieść duże zyski.

Przykład: zaczynam odkładać w wieku 20 lat co miesiąc 100 zł z myślą o swojej emeryturze, czyli odkładam przez 45 lat (pomijam tutaj inne wskaźniki ekonomiczne)

bonsai-table

Graficzny wygląd powyższej tabeli na wykresie:

bonsai-graf

A co to znaczy „pielęgnować” swoją inwestycję?

Czyli za 100 zł kupujemy instrumenty finansowe (np. fundusze inwestycyjne, akcje, obligacje, itp.), które będą nam przynosiły zyski. Aby mogły nam przynosić zyski musimy monitorować bieżącą sytuację rynkową i do jej obecnych realiów dobierać takie instrumenty finansowe, które radzą sobie lepiej od innych w bieżącej sytuacji rynkowej. To czy dany instrument finansowy (np. fundusz inwestycyjny, akcje, obligacje, itp.) był dobry rok temu, nie ma obecnie znaczenia. Ponieważ liczy się obecny jego wynik.
Inwestując więc tylko 100 zł, robiąc to jednak regularnie i dbając o to, aby ta nasza inwestycja przynosiła zysk, możemy w długim okresie czasu osiągnąć kwotę przekraczającą 1 milion zł! Odkładanie więc, wydawałoby się, takiej małej kwoty jak 100 zł może nam dać znaczną kwotę. Jeśli z czasem zaczniemy odkładać większe kwoty, nasza suma końcowa będzie dużo większa.

Dlaczego możemy w dłuższym okresie uzyskać wysokie kwoty „pielęgnując” naszą inwestycję?

Działa tutaj „magia” procentu składanego. Czyli czysta matematyka, zależna od długości okresu inwestowania i kapitalizacji odsetek, czyli ciągłe naliczanie oprocentowania od już uzyskanej kwoty. Albert Einstein tak powiedział o procencie składanym: To ósmy cud świata. Ci, którzy go rozumieją, zarabiają na nim. Ci, którzy nie rozumieją, muszą go zapłacić.
Pamiętaj, że liczy się tutaj systematyczność i długość okresu inwestowania!

Obecnie uważany za najbogatszego człowieka w historii John D. Rockefeller mawiał, że bogatym jest nie ten, kto dużo zarabia, lecz ten, kto potrafi oszczędzać. Mawiał także, że do swojego majątku doszedł dzięki oszczędnościom. Według anegdoty podczas wizytowania jednego ze swoich zakładów zauważył, że pracownicy lutują kanistry 40 kroplami cyny. Nakazał wówczas zmniejszyć ilość kropel do 38, jednak kanistry przy tej ilości użytej cyny przeciekały. Zwiększył więc ilość kropel cyny do 39 i tutaj nie zauważono już przecieków. Fabrykę codziennie opuszczały setki takich kanistrów. Stąd zaoszczędzona jedna kropla cyny w skali roku dała zauważalne pieniądze. Po latach John D. Rockefeller wspominał, że tylko dzięki tej jednej decyzji, zmniejszającej ilość użytej cyny stosowanej do lutowania kanistrów udało mu się zaoszczędzić prawdziwą fortunę, choć nie podał konkretnych kwot.

Jeśli jednak uważasz, że na oszczędzanie masz czas, poniżej pokazuję Ci ile będziesz musiała odkładać miesięcznie w zależności od wieku w jakim chcesz zacząć.
Kwota, którą przykładowo chcemy uzyskać w wieku 65 lat to 1 500 000 zł (pomijam inne wskaźniki ekonomiczne); miesięcznie będziesz musiała odkładać:

table-bonsai1

Jednak to zawsze od Twojej decyzji zależy czy chcesz mieć wolność finansową i zaczynasz odkładać od teraz, czy będziesz to przekładała na „następny poniedziałek”.

A więc drogie Panie systematyczność, systematyczność i jeszcze raz systematyczność oraz podjęcie decyzji już w tej chwili, może nam dać wolność wyboru spędzania swojego czasu na emeryturze.

PS. Jeśli potrzebujesz pomocy w doszlifowaniu umiejętności zarządzania swoim budżetem, chętnie pomogę!

Beata SawickaAutor: Beata Sawicka
Doradca ds. Inwestycji
email: beata.sawicka@szkolainwestowania.pl
tel: 508 232 272

Dodaj komentarz