gielda_wykres-650x180

Trwa dobra passa warszawskiej giełdy. Po słabym ubiegłym tygodniu, Giełda Papierów Wartościowych przy Książęcej coraz bardziej się rozpędza. Może się wydawać, że inwestorzy nie chcą czekać na wynik wyborów i wychodzą na zakupy już teraz. W 3 ostatnie dni indeks polskich blue chipów zyskał aż 3,64%.

Kolejne w ostatnich miesiącach pozytywne dane nadeszły z polskiego rynku pracy. We wrześniu stopa bezrobocia spadła do jednocyfrowego wyniku i wyniosła 9,9% – poinformował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister przedstawił dziś dziennikarzom szacowaną przez resort pracy sytuację na rynku pracy we wrześniu. Podkreślał, że to najlepszy wynik od 7 lat. Kolejnym pozytywnym faktem jest odnotowanie rekordowej liczby ofert pracy zgłoszonych przez pracodawców.

Słabsza dane opublikowali dziś Niemcy. Sierpniowa produkcja przemysłowa u naszych zachodnich sąsiadów spadła o 1,2% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Analitycy oczekiwali wzrostu o 0,2%. W ujęciu rocznym Niemcy nadal notują wzrost – o 2,3%. Mówi się, że jednym z głównych powodów spadku niemieckiej produkcji może być spowolnienie w krajach rozwijających się, przede wszystkim w Chinach. To bowiem ważne kierunki dla niemieckiego eksportu – problemy tych krajów wpływają zatem po części na niemieckich producentów.

Z kolei Wielka Brytania pozytywnie zaskakuje. Produkcja przemysłowa na Wyspach wzrosła w sierpniu o 1,9% rok do roku. W lipcu było to 0,7%, a oczekiwania co do sierpniowego wyniku kształtowały się na poziomie +1,2%.

WIG20 idzie jak burza. Otwarcie na plusie wskazywało na kolejną wzrostową sesję, jednak ok. godz. 11 indeks 20 największych spółek GPW zszedł pod kreskę. Strona popytowa nie dała jednak za wygraną i w ostatnie 2 godziny notowań zapewniła 3 z rzędu dzień wzrostowy WIGu20. Sesję zakończył poziomem 2110 punktów, co oznacza wzrost o 0,36%. Indeks szerokiego rynku także zakończył środę na plusie – wzrósł o 0,45%.

wykres-1-2015-10-07

Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com

Gwiazdą dzisiejszej sesji był KGHM. Miedź na giełdzie metali w Londynie rośnie, ponieważ cichnie zamieszanie na chińskim rynku finansowym. To odbija się na kursie akcji miedziowego giganta z polski. KHGM zyskał dziś 3,67% i był zdecydowanie najlepszą spółką indeksu blue chipów.

Świetne dni ma za sobą KGHM. Po bardzo słabym sierpniu, kiedy akcje miedziowego giganta spadły o ponad 17%, pesymizm stopniowo znikał we wrześniu. Październik póki co jest wyjątkowo udany – akcje spółki rosną, a w tym tygodniu ze szczególną siłą. Wpływ na optymizm inwestujących w KGHM miały polityka, czyli pomysł PiS na likwidację podatku miedziowego oraz sytuacja dotycząca zapasów surowca w Państwie Środka, największym konsumencie miedzi. Dziś kurs akcji spółki urósł o 4,01% do poziomu 90,70 złotych. Od początku tygodnia zyskał już 15,15%.

Europejskie parkiety także dziś rosną. Paryż i Frankfurt zyskują ponad 1%. Początek sesji przy Wall Street zdominowały byki.

Jutro poznamy między innymi bilans handlu zagranicznego Niemiec, jednego z najbardziej liczących się eksporterów na świecie. Z kolei Bank Anglii podejmie decyzję odnośnie stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2015.10.07

Wykorzystaj aktualne szanse rynkowe do zarabiania!

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Dodaj komentarz