Zdjęcie do artykułu-01

Jak mawiają, najważniejszy jest cel. Czy zastanawialiście się kiedyś, do czego tak na prawdę dążycie? Co chcecie osiągnąć w życiu?

Marzymy o piaszczystych plażach, tropikalnych lasach, wysokogórskich szczytach, podróży balonem… A może chcesz otworzyć własną piekarnię, restaurację, browar, założyć fundację, salon kosmetyczny, studio nagrań czy klub tenisowy? Nie zależnie od tego, czego pragniesz, warto pamiętać, że na realizację większości marzeń potrzebne są pieniądze!

Przyjęło się powiedzenie, że ludzie sukcesu nie mają marzeń. Fakt, oni stawiają sobie cele! A czym różni się marzenie od celu?

Czym jest cel?

Jak mawiał Brian Tracy, cele to marzenia z określoną datą realizacji. I to prawda, cele są skonkretyzowane. Można też nadać im kilka „wymiarów”.

Po pierwsze, są mierzalne po to, aby można było jednoznacznie stwierdzić, czy efekt został osiągnięty. Po drugie, ambitne, żeby nas motywowały. Powinny być także realistyczne, aby były możliwe do wykonania. Jednak co najważniejsze, cele są ściśle umiejscowione w czasie! Ale dlaczego są aż tak ważne? Zastanów się, jak wyglądałby mecz, gdyby na boisku nie było bramki?

Jak zaplanować działanie i wyznaczyć cel?

1. Skoncentruj się na tym, co chcesz osiągnąć, podaj termin i określ kwotę potrzebną na realizację swoich zamiarów,
2. Zastanów się ile i co tracisz, jeśli nie osiągniesz tego celu,
3. Co zyskasz, kiedy już osiągniesz swój cel?
4. Co zrobisz, aby dopiąć swego? Określ konkretne działania, założenia.
5. Codziennie wykonuj, choć jedną czynność, które będzie zbliżać Cię do osiągnięcia sukcesu.
6. Pamiętaj, najważniejsza jest systematyka i powtarzalność!

Walt Disney, kiedyś powiedział, że jeżeli potrafisz coś wymarzyć, to z pewnością umiesz to też zrealizować. Wielu marzy o bogactwie, nieliczni jednak osiągają ten stan. Jeśli więc na prawdę chcesz zostać rentierem i osiągnąć wolność finansową, weź swoje życie w swoje ręce i zamień plany na działania.

Dlaczego mamy trudności z oszczędzaniem?

Według danych statystycznych za rok 2014, zdecydowana większość z nas wie, że warto oszczędzać na przyszłość. Jednak w praktyce, faktycznie oszczędza (choć nie zawsze regularnie) tylko 38%1! Z czego to wynika?

Najczęściej popełnianym błędem jest brak planowania i kontroli wydatków. Żyjemy od wypłaty do wypłaty i zwykle wydajemy dokładnie tyle (lub co gorsza, więcej) ile zarobimy, mimo iż przy rozplanowaniu wydatków bylibyśmy w stanie coś odłożyć. Bardzo szkodliwy jest też brak samodyscypliny i systematyczności. Odłożone raz na pół roku 100 zł jeszcze nie jest równoznaczne z oszczędzaniem. W naszej kulturze pokutuje również specyficzny tradycjonalizm i konserwatyzm w podejściu do inwestycji, czyli przeświadczenie, że na inwestycjach „jedynie się traci”.

Jest jeszcze jeden „brak”, który mocno przeszkadza w rozpoczęciu budowy kapitału. Na szczęście jest on stosunkowo łatwy do uzupełnienia. Jest to brak świadomości finansowej.

Jak zacząć?

Autorytet w dziedzinie planowania i finansów osobistych John A. Napolitano powiedział: „Jeśli nie TERAZ to kiedy?” Jak więc zacząć?
Jedynie 4% z nas inwestuje długoterminowo. 56% Polaków przyznaje, że konsumuje dochody z miesiąca na miesiąc. Niektórzy wydają nawet więcej niż zarabiają. Bardziej wnikliwa analiza tych statystyk prowadzi do konkluzji, że wśród społeczeństwa brakuje edukacji i umiejętności zarządzania domowym budżetem, co powoduje strach przed inwestowaniem. Jak mawiał amerykański inwestor i filantrop Warren Buffet- „Ryzyko bierze się z niewiedzy”, więc „Jeśli nie masz pojęcia o diamentach, zapytaj jubilera.”

Jak w takim razie, osiągnąć wolność finansową? Co zrobić, żeby uzupełnić swoją lukę emerytalną? Należy inwestować i aktywnie zarządzać inwestycją, po to, aby wykorzystać potencjał rynkowy i mnożyć zyski.

Ile kosztuje Twój czas?

Mówi się, że „czas to pieniądz”. Ile więc realnie kosztuje?
To zależy, ile go masz!

Przyjrzyjmy się przykładowi dwóch przyjaciół – Tomka i Romka. Obydwoje mają po 25 lat, właśnie ukończyli studia i mają pracę, w której zarabiają 2500 zł netto. Oboje mają też to samo marzenie – wolność finansową, czyli rentierstwo! Chcą utrzymywać się z miesięcznego dochodu pasywnego (czyli nie z pracy, ale z odsetek z inwestycji) w kwocie 3000 zł w wieku 55 lat.
Kapitał jaki jest im potrzebny na realizację tego celu, (po uwzględnieniu inflacji) to ponad 940 tys. zł (943 905zł).

Mimo tylu podobieństw, każdy z nich ma jednak inne podejście do realizacji swojego marzenia.

Tomek-01Tomek

Bardzo poważnie podchodzi do swoich marzeń. Mimo, że już teraz udało mu się znaleźć dobrą pracę w dziele IT, którą lubi, chce mieć wolność wyboru, czy kiedy skończy 55 lat, będzie jeszcze pracować, czy już nie będzie musiał. Zdaje sobie sprawę, że aby osiągnąć swoje marzenie, będzie musiał działać konsekwentnie i przez długi czas, ale wie też, że będzie to warte jego trudu. Zaczyna więc budować swój kapitał na przyszłość już od teraz.

Romek-01Romek

Ceni sobie wolność i nie chce się tak szybko zobowiązywać finansowo na tak długi okres czasu. Teraz, kiedy już ukończył studia i zaczął dobrze zarabiać, chce wszystkie swoje wolne środki (czyli to, co zostaje po wszystkich koniecznych opłatach) przeznaczać na podróże i wymarzony motocykl. Odkłada więc decyzję o budowie kapitału na przyszłość i planuje rozpocząć inwestowanie dopiero za 7 lat.

 

Czy obu przyjaciołom – Tomkowi i Romkowi, uda się spełnić marzenie i osiągnąć cel, jakim jest rentierstwo? Jeśli tak, to jakim kosztem?

Ile „kosztuje” rok opóźnienia w inwestowaniu?

Przyjrzyjmy się poniższemu wykresowi, który przedstawia porównanie inwestycji Tomka i Romka.

Z oszczędzaniem jak z odchudzaniem wykres-01

Już na pierwszy rzut oka widać duże różnice w przebiegu obu inwestycji.
Tomek zaczął wpłacać kapitał na inwestycje od razu i mógł zakończyć po 7 latach. Po tym czasie kapitał zaczął pracować „na siebie”.

Natomiast Romek rozpoczął inwestowanie dopiero po 7 latach (czyli, kiedy Tomek już skończył). Aby wypracować swój cel, musiał wpłacać kapitał aż do osiągnięcia celu (ponad 940 tys. zł) w wieku 55 lat. Zajęło mu to o 16 lat dłużej!

Szczegółowe różnice w ich inwestycjach pokazuje poniższa tabela.

Różnica we wpłaconym przez obu przyjaciół kapitale, jak widać jest ogromna – wynosi 141 660zł!

Znaczy to, że Romek musiał uzbierać do wyznaczonego celu o 141 660zł więcej niż Tomek! Jeśli podzielimy to na 7 lat, przez które zwlekał z odkładaniem pieniędzy, da nam to kwotę 20 237 zł, czyli tyle realnie kosztuje3 Romka 1 rok zwłoki w rozpoczęciu inwestowania! Dlatego właśnie najlepszy czas na działanie jest teraz!

Dlaczego „wcześniej” równa się „krócej”?

Sprzymierzeńcem w procesie regularnego oszczędzania jest procent składany, określony przez Einsteina, jako największe matematyczne odkrycie w dziejach ludzkości!

„Magia” procentu składanego polega na tym, że odsetki za dany okres oprocentowania są doliczane do wkładu (podlegają kapitalizacji) i w ten sposób „składają się” na zysk wypracowywany w okresie następnym. Im zaś częstsza kapitalizacja, tym kapitał wzrasta szybciej. To właśnie ten sposób oprocentowania wkładu pieniężnego, jest wynikiem kaskadowego przyrostu kapitału.

Zakończenie

Przykład Tomka i Romka doskonale obrazuje, jak pieniądze mogą pracować dla Ciebie, a nie Ty dla pieniędzy.

Postaw sobie cel, jakim jest wolność finansowa, a bogaty staniesz się nie dzięki swoim dochodom, ale dzięki regularnym inwestycjom. Planuj więc rozsądnie, ale ambitnie i dalekosiężnie, bo „czas to twoje najważniejsze aktywo, nie pieniądze” (Robert Kiyosaki).

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowania planu regularnego oszczędzania?
Zamów bezpłatne konsultacje w Szkole Inwestowania!

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

 

Autor: Ewelina Goclik, Doradca ds. Inwestycji

 

Źródło: „Postawy Polaków wobec oszczędzania”, raport Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowy, TNS Polska, październik 2014.

2 Indeksacja – 2%, oczekiwany zysk brutto – 12%.

3 W rozumieniu kosztu alternatywnego. Koszt alternatywny jest to koszt utraconych korzyści- realnie przecież Romek nie ponosi tego kosztu, jednak ze względu na 1 rok opóźnienia o tyle więcej kapitału musi zaangażować, żeby osiągnąć ten sam cel finansowy. Gdyby zaczął od teraz ponad 20 tys. zostałoby mu „w kieszeni”.

Dodaj komentarz