„Biedni ciężko pracują na swoje pieniądze,
bogaci dbają o to, żeby pieniądze ciężko na nich pracowały” – T. Harv Eker

Najpierw-płać-sobie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się ile zarobiłeś w swoim życiu pieniędzy?
Ile z nich pozostało przy Tobie? Każdy z nas jest w stanie zarobić w swoim życiu ograniczoną ilość pieniędzy. Poziom naszej przyszłej zamożności ściśle zależy od tego, ile z zarobionych pieniędzy uda nam się zatrzymać przy sobie!

Zasada 10%

Każda forma gromadzenia kapitału jest dobra. Najważniejsze, aby nie wydawać całego dochodu, generując nadwyżkę finansową oraz nauczyć się systematycznie i długoterminowo odkładać nawet niewielką jego część.

Bezwzględnie powinno pozostać przy nas 10% naszych przychodów netto! Jest to zgodne ze złotą zasadą – najpierw płać sobie! Innymi słowy – wyróbmy w sobie nawyk wydawania 90% naszych przychodów (tak jakby te 10% w ogóle nie trafiało na nasze konto).

Czy to jest łatwe? Zanim odpowiesz sobie na to pytanie, zastanów się czy łatwo byłoby Ci wydawać 110% tego co otrzymujesz? Oczywiście, że tak! Dlatego tak ważna jest systematyczność i konsekwencja w realizowaniu planu!

„Powodem, dla którego większość ludzi myśli o przyszłości z lękiem, zamiast z podekscytowaniem, jest fakt, że nie mają jej dobrze zaprojektowanej” – Jim Rohn

Aby przekonać się jakie to łatwe, proponujemy test:

  1. Załóż w swoim banku dowolne konto oszczędnościowe
    (w każdym dobrym banku możesz to zrobić bezpłatnie przez Internet)
  2. Na rachunku, na który spływa Twoje wynagrodzenie ustaw zlecenie przelewu opiewające na 10% swoich przychodów netto, które będą trafiać na utworzony rachunek oszczędnościowy.
  3. Powyższe zlecenie utrzymaj konsekwentnie przez min. 6 miesięcy lub do momentu, w którym zdasz sobie sprawę, że zapomniałeś o tym zleceniu przelewu.

Ważne, aby zlecenie przelewu było ustawione na dzień po wypłacie – pamiętaj, najpierw płać sobie!

Jesteśmy przekonani, że większość z Was już po 3-cim miesiącu zauważy, że wydawanie 90% przychodów jest równie łatwe co wydawanie 100% (z tą różnicą, że w tym samym czasie „obok” generuje się nam dodatkowy kapitał! Ile wart może być ten dodatkowy kapitał, pokażemy w dalszej części artykułu).

Pamiętaj, aby odkładaną kwotę rok do roku kapitalizować względem przychodów. Oznacza to tyle, że jeśli nasze przychody rosną z czasem, to odkładana kwota powinna  rosnąć wraz z wynagrodzeniem (zawsze stanowić min. 10% dochodów netto).

Co zrobić z powstałą nadwyżką?

Jeśli już teraz udaje Ci się konsekwentnie generować 10% nadwyżkę – gratulacje!
Możesz rozdysponować ją na kilka sposobów:

  1. Odkładać „do skarpety”
  2. Kontynuować odkładanie na koncie oszczędnościowym
  3. Inwestować!

1. Odkładanie do skarpety

Tego rozwiązania oczywiście nie polecamy – inflacja (wzrost poziomu cen) spowoduje utratę realnej wartości odłożonych pieniędzy w czasie. Istnieje również ryzyko, że „skarpeta” znajdzie bezpowrotnie innego właściciela.

2. Konto oszczędnościowe

Przy obecnym poziomie stóp procentowych trudno jest znaleźć atrakcyjne oprocentowanie lokat bankowych. Niemniej jednak, dzięki niewielkiemu oprocentowaniu, utrzymasz przynajmniej realną wartość swoich oszczędności w czasie, chroniąc je przed inflacją.

3. Inwestycje

W celu znacznego zwiększenia realnej wartości w czasie i osiągnięcia określonych korzyści nadwyżkę warto zainwestować.

Dzięki sprawdzonym algorytmom inwestycyjnym oraz dobrze dobranym produktom inwestycyjnym jesteśmy w stanie osiągnąć w długim terminie (powyżej 10 lat) średnioroczne stopy zwrotu na poziomie 10% i więcej przy zachowaniu dużego poziomu bezpieczeństwa.

Ile zyskamy inwestując regularnie 1/10 swoich dochodów?

Na ostateczną wysokość zgromadzonych przez nas oszczędności, ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć: wysokość dochoduumiejętność planowania wydatkówracjonalne zarządzanie pieniędzmiskłonność do konsumpcji, stabilność gospodarki oraz wysokość inflacji.

Poniżej symulacja przykładowej inwestycji regularnej, w której odkładamy 1/10 część swoich dochodów netto. W przykładzie założono dochód miesięczny netto w wysokości 2630 zł (średni dochód netto w styczniu 2013 r.). Zakładamy również średnioroczny wzrost tego wynagrodzenia 2% rocznie.

inwestycja-regularna-10-procent

Z powyższej symulacji wynika, że:

  1. Inwestując 10% dochodu netto w lokaty bankowe i obligacje skarbowe o rentowności 5% w terminie od 10 do 40 lat, zgromadzimy kapitał w wysokości od 13% do 28% sumy naszych dochodów.
  2. Inwestując ten sam kapitał w inwestycje o rentowności 10% średniorocznie (sprawdź wyniki algorytmu inwestycyjnego Szkoły Inwestowania) w tym samym czasie zgromadzimy kapitał w wysokości od 17% do 98% sumy naszych dochodów!

Innymi słowy – inwestując aktywnie jedną dziesiątą dochodu netto od początku swojej aktywności zawodowej, możesz zgromadzić kapitał porównywalny do tego, jaki zarobisz przez okres 40 lat!

Jak widać odpowiednio wcześnie zaplanowane inwestycje długoterminowe pozwolą nam zbudować kapitał dzięki, któremu możemy osiągnąć niezależność finansową.

Pamiętaj o celu!

Gdy nie mamy motywacji do działania, trudno o konsekwencję. Dlatego też tak ważne jest jasne zdefiniowanie celu, do którego zmierzasz poprzez wykonywanie określonych czynności. Mogą to być np: zabezpieczenie luki emerytalnej, przyszłość dziecka, inwestycja pod wcześniejszą spłatę kredytu, kapitał rentierski i wiele innych.

Każdy z nas dysponuje innymi zasobami  (czas, wiedza, kapitał) oraz potrzebami, dlatego precyzyjne nakreślenie planu wymaga rzetelnej analizy popartej specjalistyczną wiedzą. Taką analizę możesz otrzymać bezpłatnie w Szkole Inwestowania.

Bezpłatne konsultacje

Jeśli chcesz rozpocząć budowę kapitału, ale nie wiesz jak zacząć, zamów bezpłatne konsultacje w Szkole Inwestowania!

Otrzymasz możliwość rozmowy z naszym Ekspertem.

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Autor: Wojciech Kosiński, Tomasz Ryznarski

Dodaj komentarz