W środę na rynkach metali szlachetnych podaż dała o sobie znać. Liderem spadków w tej grupie surowców było srebro, które zostało przecenione o 3%. Cena złota zniżkowała o 0,9%, natomiast platyna i pallad zakończyły wczorajszą sesję zniżką o niemal 0,8%.

metale-szlachetne

Odkąd notowania złota przekroczyły poziom 1300 USD za uncję, coraz głośniejsze stawały się spekulacje, że poziom ten nie jest już atrakcyjny dla inwestorów, a popyt na ten kruszec spadnie. Niemniej jednak, cenom złota udało się dotrzeć do okolic 1340-1345 USD za uncję, tym samym osiągając najwyższy poziom od czterech miesięcy. W lutym na rynek złota powrócili inwestorzy, którzy angażują swoje środki na tym rynku poprzez fundusze ETF oparte o cenę złota – bieżący miesiąc ma szansę być pierwszym od grudnia 2012 r. miesiącem wzrostu aktywów największego funduszu tego typu – SPDR Gold Trust.

Cenę złota wspierały ostatnio niezbyt dobre dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, a także obawy o stan gospodarki chińskiej, gdzie poziom długu korporacyjnego wzrósł do rekordowego poziomu i wzbudził obawy o to, że sporo chińskich firm będzie miało problem ze spłatą swoich zobowiązań. Obawy o sytuację kluczowych gospodarek świata zwiększyły zainteresowanie złotem jako tzw. „bezpieczną przystanią” na niepewne czasy.

Jednak wczoraj pojawiły się dobre dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA, które zostały zinterpretowane jako przyczyna zwiększonego prawdopodobieństwa kontynuacji przez amerykańską Rezerwę Federalną tzw. taperingu, a więc ograniczania skali programu QE3. To z kolei jest czynnik, który negatywnie wpływa na cenę złota.

Wracając do Chin, warto wspomnieć, że obecne, relatywnie wysokie względem stycznia, poziomy cen złota, zmniejszyły popyt na złote sztabki i monety w Państwie Środka. To sugeruje, że chińscy konsumenci nie chcą kupować złota za wszelką cenę i oczekują, że kruszec ten jeszcze będzie tańszy. Zresztą, nie są w tych poglądach odosobnieni, bowiem o możliwości ruchu spadkowego piszą także różne instytucje: według analityków Societe Generale, cena złota w średnim terminie może spaść do 900-1000 USD za uncję.

złoto

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI, 2014.02.27

Dodaj komentarz