Zmiany w OFE

To już dziś! 3 lutego 2014 roku zapamiętamy na długo…dlaczego? Ponieważ dzisiaj do godziny 17.00 wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne w Polsce musiały przekazać do ZUS 51,5% swoich aktywów a są to głównie obligacje skarbowe.

ZUS zostanie wzbogacony jednorazowo o kwotę wysokości około 120 mld zł czyli ponad 8 000 zł na jednego pracującego obywatela.

Po co cała ta operacja?

Po dokonaniu „rewolucji” w systemie emerytalnym poprzez zmarginalizowanie znaczenia OFE i przeniesieniu 51,5% aktywów do ZUS rząd zapewne umorzy obligacje dzięki czemu dług państwa zostanie zmniejszony o 14% i  będzie teraz wynosił według metodologii państwowej około 47% PKB.

Po za tym zostają wprowadzone limity inwestycyjne dla OFE. W 2014 roku Otwarte Fundusze Inwestycyjne będą musiały inwestować minimum 75% aktywów w akcje, 55% w roku 2015, w 2016 roku minium 35% i w 2017 wskaźnik wynosić będzie 15%.

Od 1 kwietnia 2014 roku do 31 lipca 2014 roku każdy członek Otwartego Funduszu Inwestycyjnego może zdecydować czy chce zostać w OFE czy przenieś całkowicie środki do ZUS-u.

Jaką decyzję podjąć? Czy warto zostać w OFE? Czy bezpieczniej jest mieć środki w ZUS? – o tym a także o całym systemie emerytalnym w Polsce będziemy mówić już wkrótce na szkoleniu on-line.

Uniezależnij się od ZUS. Zbuduj prywatną emeryturę!

Chcesz wiedzieć jak zrobić to efektywnie?
Zadzwoń do mnie (606 370 469) lub wypełnij formularz.

Kornel DybulAutor: Kornel Dybul
Menedżer ds. Rozwoju, Dział Analiz, Doradca ds. Inwestycji
email: kornel.dybul@szkolainwestowania.pl
tel: 606 370 469

Co mówią inni eksperci o emeryturach?

Więcej o podejściu do budowy kapitału emerytalnego i wykorzystaniu procentu składanego mówi  dr Andrzej Fesnak w wywiadzie z Bankier.tv. Gorąco zachęcamy do wysłuchania.

Dodaj komentarz