1429074-ukarina-rosja-650

W związku z nasileniem napięcia na Ukrainie oraz groźbą konfliktu ze strony Rosji, mieliśmy wczoraj do czynienia z silną przeceną na rynkach giełdowych w całej Europie.

Polski parkiet (Warszawski Indeks Giełdowy) zanotował przecenę -5,21%. Rosyjska giełda zanotowała spadki na poziomie -12%. Doszło również do znacznej przeceny rosyjskiego rubla. Dodatkowo bank centralny Rosji podniósł dziś stopy procentowe do poziomu 7% (z 5,5%).

Przewrotnie, wraz z nerwową sytuacją na giełdach zostały jednocześnie opublikowane bardzo dobre dane dotyczące polskiej gospodarki (więcej informacji). Fakt ten wskazuje na to, iż fundamentalnie mamy do czynienia z potencjałem powrotu do dalszych wzrostów, a dzisiejsza przecena wskaźników giełdowych jest wyrazem emocji i strachu inwestorów przed potencjalnym konfliktem w Europie Wschodniej.

To, w jaki sposób zachowa się rynek w najbliższym czasie, jest głównie zależne od dalszego rozwoju sytuacji pomiędzy Rosją a Ukrainą. Aktywne zarządzanie inwestycją polega na reagowaniu na tego typu sytuacje. Reakcje te powinny być jednak pozbawione emocji.

Algorytmy inwestycyjne, takie jak SISI (Strategia Inwestycyjne Szkoły Inwestowania) w sytuacji, gdy dochodzi do kilkuprocentowych spadków w ciągu jednego dnia, potrzebują z reguły potwierdzenia trendu spadkowego, czyli pogłębienia przeceny akcji w następnych dniach sesyjnych. Zbyt wczesne wyjście z rynku akcji mogłoby spowodować utratę zysków zrealizowanych po odbiciu się rynku.

Poniższy wykres pokazuje skalę wczorajszych spadków w perspektywie jednego roku.
Legenda: WIG (Polska), ^RTS (Rosja), ^DAX (Niemcy), ^CAC (Francja), ^FTM (Anglia)

wig-i-inne-indeksy-porównanie

Chcesz dowiedzieć się jak wykorzystać aktualną sytuację na rynkach do zarabiania?

Umów bezpłatne konsultacje

Pokażemy Ci możliwości dopasowane do Twoich potrzeb, celów i zasobów!

Dział Analiz Szkoły Inwestowania
analizy@szkolainwestowania.pl

Dodaj komentarz