Stopniowo pojawiające się dane z amerykańskiej gospodarki, a także oczekiwanie na kolejne ważne odczyty makro, wzmagają nerwowość inwestorów na rynkach surowców. Wczoraj była ona szczególnie widoczna na rynkach metali.

metals

Po słabym początku bieżącego tygodnia, w środę mocno wzrosły notowania miedzi, złota i  srebra. Ruchy te trudno uznać za rezultat informacji fundamentalnych, chociaż mogły być one nerwową reakcją na zróżnicowane odczyty danych makro w USA. Z jednej strony, pozytywnie zaskoczył raport ADP, uznawany za prognostyk danych z rynku pracy mających pojawić się w piątek. Z drugiej strony, odczyty indeksów PMI i ISM dla usług były niższe niż rynkowe prognozy.

Te zróżnicowane informacje wzmagają wątpliwości co do decyzji Fed w sprawie potencjalnego ograniczania skupu aktywów. Ta nerwowość wczoraj doprowadziła do licznego zamykania krótkich pozycji na rynkach metali – to zaś spowodowało odbicie ich notowań w górę.

Jednak już dzisiaj rano na rynkach miedzi, złota i srebra kupującym brakuje siły, aby wczorajsze wzrosty były kontynuowane. Ceny tych metali delikatnie odreagowują w dół, co zresztą nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że na rynkach tych w ostatnich miesiącach dominują tendencje spadkowe.

notowania-metali-2013

Tymczasem na rynku pszenicy wczoraj przeważała strona podażowa. Notowania tego zboża spadły o ponad 1% po informacjach o świetnych tegorocznych zbiorach tego zboża w Kanadzie. Statistics Canada poinformowało, że w 2013 r. produkcja pszenicy w Kanadzie wyniosła 37,53 mln ton – jest to aż o 38% więcej niż w poprzednim roku i znacznie więcej niż zakładały tegoroczne prognozy.

Informacja o kanadyjskich zbiorach zmieniła nastroje inwestorów na rynku pszenicy – w ciągu ostatnich kilku sesji cena tego zboża znajdowała się pod presją popytu ze względu na oczekiwania zwiększonego eksportu pszenicy z USA. Ponadto, cenę tego zboża wspierały pesymistyczne prognozy pogody dla Stanów Zjednoczonych – zapowiadane przymrozki zwiększają bowiem obawy o zmniejszenie plonów tego zboża w USA i pogorszenie jego jakości.

kurs-pszenicy

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI, 2013.12.05

superfund-logo

Dodaj komentarz