Algorytm SISI: kwartalna aktualizacja portfela

2 marca Algorytm SISI® wygenerował sygnał powrotu do rynku akcji. Wskazania algorytmu się potwierdziły, gdyż od tego czasu większość wskazanych rynków akcyjnych kontynuowała wzrosty. Obecnie zakładamy utrzymanie alokacji w akcje, pozostawiając przy tym bez zmian dotychczasowy skład portfela.

Sytuacja makroekonomiczna nie uległa znaczącej zmianie, większość czynników fundamentalnych wskazuje na poprawę koniunktury gospodarczej, dlatego w perspektywie średnioterminowej wydaje się warto utrzymać ekspozycję na ryzykowne aktywa. Od miesięcy już tradycyjnie podstawowymi elementami, które trapią inwestorów na całym świecie są polityka banków centralnych, notowania ropy naftowej i transformacja w Chinach.

003-money

Po pierwsze FED i EBC – kto głośniejszy, jastrzębie czy gołębie?

W marcu usłyszeliśmy od Fedu bardziej gołębie niż dotychczas stanowisko dotyczące cyklu podwyżek stóp procentowych. Sytuacja w światowej gospodarce nie poprawia się tak szybko jak oczekiwano, prognozy inflacyjne również nie wymuszają szybkich podwyżek stóp, dlatego Janet Yellen (szefowa Fed) poinformowała o zwolnieniu cyklu podwyżek. Fed sugeruje dwie podwyżki w tym roku, wobec czterech zapowiadanych jeszcze w grudniu. To z kolei należy zestawić z dobrymi danymi makro zza oceanu. PKB w USA w IV kwartale 2015r. wzrosło w tempie 1,4% r/r (wobec prognozy 1%). Wskaźnik ISM przemysłu wzrósł z 49,5 pkt w lutym do 51,8 pkt w marcu, więcej niż oczekiwano. ISM dla usług również pokazał odczyt powyżej oczekiwań co pokazuje, że konsumpcja ma się coraz lepiej. Zwiększona konsumpcja, poprawa na rynku pracy, zwolnienie cyklu podwyżek stóp, i powolny, ale jednak wzrost cen to czynniki, które powinny wpływać na poprawę wyników spółek, co jest dobrym sygnałem dla inwestorów na rynkach akcji.

W Europie z kolei, 10 marca 2016r. Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe (podstawowa z 0,05% do 0%, kredytowa z 0,3% do 0,25%, a depozytowa z -0,30% do -0,40%) oraz zwiększył skalę luzowania ilościowego do 80 mld euro miesięcznie, włączając obligacje korporacyjne z ratingiem inwestycyjnym. Prezes EBC Mario Draghi twierdzi, że nie zabraknie mu amunicji do stymulowania gospodarki, ale ostatnie działanie mają podwójny wydźwięk. Z jednej strony pozytywny, bo większa ilość pieniądza na rynku powinna zwiększyć akcję kredytową i spowolnić tendencje deflacyjne (prognoza inflacji HICP na ten rok została obniżona z 1% do zaledwie 0,1%), z drugiej negatywny, bo tak odważne działania mogą potwierdzać obawy o stan gospodarki strefy euro. W lutym zamówienia w niemieckim przemyśle, największej gospodarce strefy euro,  wyrównane o czynniki sezonowe i inflację, spadły o -1,2% w stosunku do stycznia. Konsensus rynkowy zakładał niewielki wzrost. Głównym powodem słabych danych był spadek zamówień z pozostałych krajów strefy euro. Ponadto, gorsze od oczekiwań okazały się publikacje wskaźników PMI dla usług za marzec nie tylko dla Niemiec, ale również dla Francji, Wielkiej Brytanii i całej strefy euro. Podsumowując, skala stymulowania gospodarki przez EBC jest tak duża, że w szerszej perspektywie należy spodziewać się pozytywnych efektów. Jedna z podstawowych zasad inwestowania zakłada, aby nie walczyć z bankiem centralnym. Jednak na ile będą to działania skuteczne i jak szybko zobaczymy ich efekty, to się okaże. Perspektywa dla akcji spółek ze strefy euro pozostaje umiarkowanie pozytywna z założeniem pewnej ostrożności i w dalszym ciągu większą ekspozycją na małe i średnie spółki.

001-oil

Czarne złoto wciąż ‘szarpie’ indeksami

Od pewnego czasu indeksy rynków akcji ‘chodzą’ tak, jak ropa. Z jednej strony wynika to z faktu, że kraje emerging markets, często uzależnione od eksportu ropy, ważą coraz więcej w światowym PKB i ich bilans handlowy oraz dynamika wzrostu gospodarki mają duży wpływ na całą światową gospodarkę. Po drugie ceny ropy naftowej poniżej 45-50 USD za baryłkę są poniżej opłacalności wydobycia amerykańskich firm, które bazują na ropie z łupków, a więc w chwili obecnej funkcjonują na stracie (pamiętajmy, że ich długi to bardzo wrażliwy składnik amerykańskiego rynku obligacji korporacyjnych). Kończąc na fakcie, że ropa jest w cenie niemalże każdego towaru i to często z dużym udziałem, więc przy taniej ropie ciężko ‘dźwignąć’ CPI i poprawić wyniki sprzedaży spółek ‘tylko’ samym wzrostem cen. Od połowy stycznia obserwujemy odbicie cen ropy i w marcu ten ruch był kontynuowany, co miało pozytywny wydźwięk w cenach indeksów, w tym krajów EM. Powrót kapitału na ryzykowne rynki to nie tylko kwestia taniej ropy, do tego przyczyniły się także ‘gołębie’ podejście Fedu i osłabienie dolara. Nie wiadomo jak długo północny kierunek na cenach ropy się utrzyma, jednak póki co czarne złoto wciąż sprzyja rynkom akcji. W obliczu spadku zapasów ropy naftowej w USA wg ostatnich danych i propozycji Rosji w zakresie takiego ustalenia podaży ropy na rynku, który ukształtuje cenę na poziomach 45-50 USD, jest jeszcze niewielki potencjał do wzrostów. Nie mniej jednak należy pamiętać, że w krótkim terminie tania ropa wcale nie jest zła z punktu widzenia stymulowania popytu konsumenckiego, szczególnie dla amerykańskiego i europejskiego konsumenta.

002-china

Chiny – sygnalizator świetlny dla inwestycji w portfele emerging markets.

Dla wszystkich gospodarek wschodzących i rozwijających się jednym z najważniejszych czynników wpływających na określenie kierunku inwestycyjnego są wydarzenia w Chinach. W ostatnich miesiącach mieliśmy do czynienia z ogromnymi odpływami kapitałów z Państwa Środka. Analitycy prognozują poprawę w tym obszarze. Dane makro być może są zapowiedzią tej poprawy. Indeks PMI sektora przemysłowego Chin, opracowany przez Caixin Media i Markit Economics, wzrósł w marcu do 49,7 pkt z 48,0 pkt w lutym, przy konsensusie rynkowym na poziomie 48,3 pkt. Indeks giełdy w Shanghaju (Shanghai Composite) po spadkach w styczniu i lutym odbił i zyskał w marcu ponad 10%. Do optymizmu jeszcze daleko, ale w perspektywie średnioterminowej może warto zastanowić się nad doważeniem emerging markets w portfelu akcyjnym. Na ten moment pozostajemy jeszcze w gospodarkach rozwiniętych, które jako pierwsze dają zawsze sygnał do wzrostów i ‘wyciągają’ świat z marazmu, a przy zmniejszonej awersji do ryzyka na świecie, rozważymy fundusze rynków rozwijających się. W tej grupie wykorzystujemy jedynie akcje polskich spółek, przy których nie jesteśmy narażeni na ryzyko walutowe.

Polska – blue chipy liderem wzrostów

Mimo słabych wyników spółek za 2015 rok, trwa odreagowanie na warszawskim parkiecie. Poza czynnikami zewnętrznymi, o których była mowa powyżej, inwestorzy postanowili skorzystać z przeceny, znacznie głębszej niż na zachodnich parkietach. Zakupy trwają i wzrosty zapoczątkowane w połowie stycznia są kontynuowane, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Co ciekawe, nieco więcej skorzystały duże spółki, indeks WIG20 od dnia wygenerowania sygnału wejścia (2 marca) wzrósł 5,17%, gdy w tym samym czasie indeks szerokiego rynku WIG zyskał 4,81%. Być może, przy ‘koszykowym’ postrzeganiu Polski w ramach krajów CEE, większy kapitał zachodnich inwestorów wraca w pierwszej kolejności na najbardziej płynne walory, co może potwierdzać dość znaczne umocnienie złotego względem dolara i euro. Dodatkowo w ostatnich dniach politycy partii rządzącej sugerowali, że mogą rozważyć częściową rewizję (na korzyść spółek) podatków, m.in. bankowego oraz od kopalin. Chociaż na rynku pojawiają się sygnały o możliwej, kolejnej obniżce ratingu Polski, na inwestorów zdaje się te informacje nie mają większego wpływu. Podsumowując, sytuacja zewnętrzna i czynniki lokalne dają solidne podstawy do kontynuacji wzrostów także na naszym parkiecie, ale nie zapominajmy, że w krótkim terminie może pojawić się drobna korekta.

Łukasz Dybek
Investment Portfolio Manager
Dział Analiz i inwestycji Kapitałowych Szkoły Inwestowania

Bezpłatne konsultacje

Jeśli zaciekawił Cię temat inwestycji z Algorytmem SISI® i chcesz dowiedzieć się jak skutecznie pomnażać swój kapitał, zamów bezpłatne konsultacje w Szkole Inwestowania!

Otrzymasz możliwość rozmowy z naszym Ekspertem.

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Dodaj komentarz
INTEGRUJEMY ROZWIĄZANIA INWESTYCJE OD M.IN.:

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (PSF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (EPEF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Implus

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Asy Obligacji

Inne Dokumenty Open Life

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

     

    CLOSE

     

    Informacje

    Dokumenty

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      Anthony Robbins

     Millions and Dragons

     Success & Change

      

     Procedura Sprzedazy Szkoleń Mateusza Grzesiaka

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      


       

      CLOSE
      Pobierz materiały dla - Arkley II

       

      Informacje

      Dokumenty

       

      Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
      Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

       

      CLOSE

      Myślisz o inwestycji?

      Skontaktuj się z nami!

      x

      Zadzwoń, wyślij SMS o treści "INWESTYCJA"
      pod numer 786 843 743,

      Skontaktujemy się z Tobą w 24 h.