stock loss 650x180-01

Europejskie giełdy nieco korygują wzrosty z ostatnich dni, wywołane optymizmem odnośnie działania greckiego rządu i parlamentu. Polska giełda, pomimo dobrych danych z gospodarki, spada wyraźniej niż pozostałe rynki kontynentu.

Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 7,6% rok do roku – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. To najlepszy wynik sektora przemysłowego od trzech miesięcy. Rynek spodziewał się wzrostu produkcji o 6,6% po wzroście o zaledwie 2,8% w maju. Wzrost produkcji odnotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu. Najsilniej wzrosły obroty producentów urządzeń elektrycznych (aż o 25,1% w ujęciu rocznym), maszyn i urządzeń (o 16,3%) oraz mebli (o 15,2%). Największy spadek produkcji wystąpił natomiast w energetyce – o 7,4% rok do roku.

GUS opublikował dziś także dane o sprzedaży detalicznej w ubiegłym miesiącu. Odczyt również okazał się o lepszy od oczekiwań ekonomistów. W czerwcu sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 3,8% wobec wzrostu w maju o 1,8% i nieoczekiwanego spadku w kwietniu o 1,5%. Analitycy spodziewali się wzrostu o 3,2% rok do roku, więc możemy mówić o pozytywnej niespodziance. Ze względu na utrzymującą się nad Wisłą deflację, warto zwrócić także uwagę na dane w cenach stałych. Tu widzimy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym o 6,6% wobec wzrostu o 4,7% w maju.

W czerwcu 2015 r. ceny konsumenckie w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 0,3% w stosunku do maja – zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. W ciągu minionych 12 miesięcy inflacja CPI wzrosła za oceanem o 0,1%, notując tym samym pierwszy wzrost w ujęciu rocznym od grudnia.

Tylko przez kilkanaście pierwszych minut notowań indeks 20 największych spółek znajdował się ponad poziomem wczorajszego zamknięcia. Z każdą kolejną godziną sesji WIG20 spadał coraz niżej. Strony popytowej nie przekonały nawet pozytywne dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Ostatecznie indeks zatrzymał się na poziomie 2285 punktów tracąc 0,59%. WIG30 spadł o 0,5%, a indeks szerokiego rynku WIG zakończył sesję 0,3% poniżej wczorajszego zamknięcia.

komantarz rynkowy 17.07.2015 1

Notowania WIG20, Intraday, źródło: Teletrader.com

Wyraźnie najgorszą spółką indeksu blue chipów był dziś KGHM. Akcje miedziowego giganta traciły blisko 2,5%. To pochodna spadków cen czerwonego metalu, a także pesymistycznych prognoz odnośnie cen miedzi – według Goldman Sachs ceny surowca spadną w tym roku jeszcze o ponad 10%.

komantarz rynkowy 17.07.2015 2

Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com

W Europie zdecydowanie przeważały dziś spadki – większość giełd nie traciła więcej niż 0,4%. Początek sesji za oceanem pokazuje dość mieszane nastroje wśród inwestorów.

Temat Grecji nie przestaje być aktualny i w przyszłym tygodniu znów będzie bacznie obserwowany przez inwestorów. Z powodu braku szczególnie istotnych publikacji danych, w poniedziałek inwestorzy będą także obserwować bardzo niestabilną ostatnio chińską giełdę.

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2015.07.17

 

Wykorzystaj aktualne szanse rynkowe do zarabiania!

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Dodaj komentarz
INTEGRUJEMY ROZWIĄZANIA INWESTYCJE OD M.IN.:

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (PSF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (EPEF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Implus

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Asy Obligacji

Inne Dokumenty Open Life

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

     

    CLOSE

     

    Informacje

    Dokumenty

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      Anthony Robbins

     Millions and Dragons

     Success & Change

      

     Procedura Sprzedazy Szkoleń Mateusza Grzesiaka

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      


       

      CLOSE
      Pobierz materiały dla - Arkley II

       

      Informacje

      Dokumenty

       

      Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
      Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

       

      CLOSE

      Myślisz o inwestycji?

      Skontaktuj się z nami!

      x

      Zadzwoń, wyślij SMS o treści "INWESTYCJA"
      pod numer 786 843 743,

      Skontaktujemy się z Tobą w 24 h.