Bykom w końcu się udało. Na ośmiu zatrzymał się licznik sesji podczas których główny indeks przy Książęcej tracił na wartości. Dziś, w koncertowym stylu warszawska giełda rosła – podobnie zresztą jak inne europejskie parkiety.

Poznaliśmy dziś świetne dane z polskiego rynku pracy. W maju stopa bezrobocia wyniosła 10,8% wobec 11,2% w kwietniu – wynika ze wstępnych szacunków, które przedstawiło dziś Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort podał, że jeszcze rok temu bezrobocie wynosiło 12,5%. W ubiegłym miesiącu liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o prawie 78 tysięcy w porównaniu z kwietniem. Co może być szczególnym powodem do zadowolenia – bezrobocie spadło we wszystkich województwach. W pięciu – dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim – stopa bezrobocia spadła do wartości jednocyfrowej.

W trakcie notowań poznaliśmy także dane o produkcji przemysłowej kilku znaczących europejskich gospodarek. Produkcja przemysłowa Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu o 1,2% rok do roku. W marcu wzrost wyniósł 1,1%. Z kolei we Francji kwietniowa produkcja spadła o 0,1% w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. We Włoszech zaś produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła jedynie o 0,1% rok do roku. Spodziewano się +1%, po wzroście w marcu na poziomie 1,4%.

Strona popytowa nie traciła czasu i od samego początku notowań ruszyła z ofensywą na warszawską giełdę. Z każdym kolejnym kwadransem indeks WIG20 był coraz wyżej. Stagnacja nastąpiła o godzinie 12 i potrwała do 15. Potem byki znów wzięły się za zakupy by ostatecznie indeks 20 największych spółek mógł osiągnąć poziom 2384 punktów. Oznacza to, że rósł dziś o 1,96%. WIG30 zyskiwał 1,86%, a szeroki WIG wzrósł o 1,52%.

notowania WIG20

Notowania WIG20, Intraday, źródło: Teletrader.com

Najsilniejszym ogniwem indeksu blue chipów był dziś KGHM. Miedziowy potentat rósł o prawie 5%, do czego z pewnością przyczyniły się nie tylko dobre nastroje przy Książęcej, ale także rosnące ceny surowców. Najgorzej radziła dziś sobie Bogdanka. Dla Lubelskiego Węgla była to siódma sesja spadkowa z rzędu. Kurs akcji spółki spadł poniżej 70 złotych i jest na najniższym poziomie od 2010 roku. Załamanie się wyceny Bogdanki to w głównej mierze pokłosie bessy na rynku węgla. Dodatkowo dzisiaj na rynek trafiły informacje dotyczące zmiany polityki dywidendowej spółki, z której inwestorzy mają prawo być niezadowoleni.

notowania KGHM

Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com

notowania Bogdanka

Notowania Bogdanka, 1TYG, źródło: Teletrader.com

Dawno nie widzieliśmy tak dobrych nastrojów inwestujących na Starym Kontynencie. Powyżej 2% zyskują Mediolan i Frankfurt, a wzrostami powyżej 1% mogą pochwalić się między innymi Madryt i Paryż. Początek notowań za oceanem na wyraźnym plusie.

Czwartek rozpoczniemy od danych ze światowej gospodarki numer 2. Poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej Chin. W kolejnych godzinach poznamy także dane o inflacji konsumenckiej we Francji, a także sprzedaż detaliczną w Stanach Zjednoczonych.

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2015.06.10

 

Wykorzystaj aktualne szanse rynkowe do zarabiania!

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Dodaj komentarz
INTEGRUJEMY ROZWIĄZANIA INWESTYCJE OD M.IN.:

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (PSF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (EPEF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Implus

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Asy Obligacji

Inne Dokumenty Open Life

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

     

    CLOSE

     

    Informacje

    Dokumenty

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      Anthony Robbins

     Millions and Dragons

     Success & Change

      

     Procedura Sprzedazy Szkoleń Mateusza Grzesiaka

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      


       

      CLOSE
      Pobierz materiały dla - Arkley II

       

      Informacje

      Dokumenty

       

      Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
      Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

       

      CLOSE

      Myślisz o inwestycji?

      Skontaktuj się z nami!

      x

      Zadzwoń, wyślij SMS o treści "INWESTYCJA"
      pod numer 786 843 743,

      Skontaktujemy się z Tobą w 24 h.