Ciekawy początek roku na surowcach

Minione dni przynoszą niewielkie obroty na globalnym rynku towarowym. Niemniej jednak, na rynkach niektórych surowców nie oznacza to płaskich notowań, lecz raczej nerwowe – i czasem dość przypadkowe – ruchy cen.

metale-szlachetne

Sporo się dzieje m.in. na rynku złota. Notowania tego kruszcu we wtorek z powrotem zeszły poniżej poziomu 1200 USD za uncję, z dziennym minimum cenowym na poziomie 1181,50 USD za uncję – a więc bardzo bliskim minimum z 2013 roku (1179 USD za uncję, osiągnięte pod koniec czerwca). Zejście cen złota do tak niskich poziomów wywołało większą aktywność popytu, jak również tzw. short covering, czyli zamykanie krótkich pozycji na rynku tego kruszcu. W rezultacie, cena złota zakończyła wtorkową sesję – a tym samym cały miniony rok – powyżej 1200 USD za uncję. Dzisiaj rano popyt również jest aktywny, co skutkuje relatywnie sporym wzrostem cen kruszcu. Trudno to jednak uzasadnić jakimikolwiek informacjami fundamentalnymi – obecne odbicie należy raczej traktować, przynajmniej na razie, jako zaledwie korektę w dłuższym ruchu spadkowym.

Notowania-cen-zlota

To samo dotyczy rynku srebra – również na wykresie tego metalu dzisiaj rano widoczna jest spora wzrostowa świeca. Jednak nie zmienia ona istotnie sytuacji technicznej na wykresie srebra: notowania tego kruszcu znajdują się w długoterminowym trendzie spadkowym, natomiast od połowy listopada tkwią w średnioterminowym ruchu bocznym pomiędzy poziomami 19 USD a 20,50 USD za uncję.

Notowania-cen-srebra

Dzisiaj drożeją także platyna i pallad. Ceny obu tych metali w ostatnich dniach dynamicznie rosły. Zresztą, w ich przypadku sytuacja fundamentalna tym wzrostom sprzyja, bowiem produkcja platyny i palladu znacząco spadła w ubiegłym roku, zaś popyt na nie jest spory, co wynika z coraz lepszej kondycji sektora motoryzacyjnego. Oznacza to, że na rynkach obu tych metali deficyt może utrzymać się nawet przez kilka najbliższych lat. Niemniej jednak, jeśli złoto powróci do spadków wynikających z długoterminowego trendu, prawdopodobnie odbije się to negatywnie także na cenach platyny i palladu.

Notowania-cen-platyny

Notowania-cen-palladu

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI, 2014.01.02

superfund-logo

Chcesz wiedzieć jak wykorzystać aktualną sytuację na rynku w Twoim indywidualnym przypadku? Zapisz się na bezpłatne konsultacje w Szkole Inwestowania! Pokażemy Ci możliwości jakie aktualnie daje rynek finansowy.

Umów bezpłatne konsultacje

Dodaj komentarz