Wybacz rządowi ZUS i OFE

Podejście do emerytur większości z nas przypomina skok z samolotu – wiemy, że uderzenie w ziemię nastąpi (luka emerytalna), ale widząc że do ziemi jeszcze daleko, czujemy się pozornie bezpieczni.

Jeszcze gorzej, gdy skoczymy bez spadochronu (planu, który zabezpieczy nas przed twardym lądowaniem). Jak i kiedy przygotować się do „lądowania” na emeryturze? Jaki „spadochron” zabrać?

Prywatna-emerytura---Szkoła-Inwestowania

Nie od dziś wiadomo, że emerytur państwowych nie będzie. Proponowane przez rząd zmiany, które komentowaliśmy w artykule „Co z tym OFE„, również nie nastrajają optymizmem. Mimo iż większość z nas nie wierzy w państwowe emerytury (i słusznie), to mało kto podejmuje działania, dzięki którym zapewni sobie lepszą przyszłość (na szczęście powoli się to zmienia).

Najczęstsze obiekcje przed budowaniem prywatnej emerytury

 1. „Przecież Państwo musi mi ją zapewnić”

  Jest to mentalność pozostała z minionego systemu – w dalszej części artykułu udowadniamy, że niestety musimy liczyć na siebie.

 2. „Ja przecież nie dożyję emerytury”

  No tak, a co jeśli będziesz miał „pecha” i dożyjesz? A może wolałbyś przejść na emeryturę w wieku 50 lat dzięki zaplanowanym odpowiednio wcześniej działaniom?

 3. „Mam jeszcze czas na zabezpieczenie przyszłości”

  Czy gdybyś wiedział(a), że z każdym rokiem zwlekania tracisz 117 226 zł, miesiącem 9 768 zł, dniem 325 zł i godziną 13,54 zł, to dalej uważał(a)byś, że masz czas? (*komentarz do obliczeń na końcu artykułu)

 4. „Nie stać mnie na prywatną emeryturę”

  Czy gdybyś wiedział(a), że wystarczyłoby inwestować 150 zł miesięcznie, aby zapewnić Ci dodatkowe 1939 zł do emerytury (uwzględniając wpływ inflacji), to uważał(a)byś, że Cię na to nie stać? (**komentarz do obliczeń na końcu artykułu)

 5. „Mam biznes, który zapewni mi dochód gdy nie będę pracował”

  Świetnie, ale stawianie swojej przyszłości tylko na jednej nodze jest bardzo ryzykowne. Dywersyfikacja to podstawowa zasada zwiększająca bezpieczeństwo, które jest szczególnie ważne w kontekście zabezpieczenia finansów osobistych i emerytury.

Dlaczego emerytur państwowych nie będzie?

W 2013 roku szacunkowa różnica pomiędzy składkami osób obecnie pracujących względem wypłacanych emerytur, wyniesie 70 mld zł in minus. Zapewnienie tych świadczeń zdecydowanie wpłynie na zadłużanie się Polski. Ponadto, ze względu na niższy od prognozowanego wzrost gospodarczy, deficyt budżetowy będzie wyższy niż zakładano. Wszystko to powoduje, że polski rząd szuka pieniędzy, tam gdzie to tylko możliwe, wprowadzając nieopłacalne dla nas zmiany (czytaj artykuł „Co z tym OFE?„).

Zadłużenie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Czy jakiekolwiek zmiany mają szansę poprawić państwową sytuację emerytalną?

Nie. Propozycje rządu nie są w stanie poprawić warunków wypłacania emerytur w przyszłości. Głównym problemem społeczeństwa polskiego jest niekorzystna demografia. W perspektywie kilkudziesięciu lat proporcja ilości osób pracujących do emerytów będzie uniemożliwiała wypłatę godziwych świadczeń. W związku z czym, wprowadzane zmiany nie są w stanie poprawić tego czynnika.

emeryci-pracujacy-obciazenie-systemu-emerytalnego

Działalność gospodarcza = mniejsza emerytura

Osoby prowadzące działalność gospodarczą są w jeszcze gorszej sytuacji. Płacąc z reguły najniższe składki emerytalne, narażają się na jeszcze większą lukę emerytalną. Wyobraźmy sobie, że przyzwyczajeni do 10000 zł dochodów netto, otrzymujemy 800 zł emerytury. Wskazane wcześniej okoliczności mogą sprawić, że będzie to jeszcze mniej!

Co możesz zrobić?

1. NIC 2. WZIĄĆ SPRAWY
W SWOJE RĘCE
Możemy narzekać na decyzje od nas niezależne i system, który nie ma szansy działać (W 2050 roku na 100 osób pracujących, będzie przypadać ok. 75 emerytów!). EFEKT – dostaniesz ok. 600 zł emerytury przy zarobkach 2000 zł netto (na podstawie prognozowanego obciążenia demograficznego). Pogódźmy się z tym, że nie mamy wpływu na decyzje Państwa i demografię – tak jak robi się to na zachodzie. Znajdźmy rozwiązanie, które ma najwięcej możliwości i zacznijmy działać na własną rękę zgodnie z zasadą – umiesz liczyć? Licz na siebie!

Dlaczego na zachodzie mają większe emerytury?

Szczesliwa-emeryturaObserwując naszych zachodnich sąsiadów podróżujących po świecie często mamy przekonanie, że mogą sobie na to pozwolić dzięki Państwu, Otóż to nie prawda! Mogą, ponieważ od najmłodszych lat inwestują swoje prywatne pieniądze na swoją przyszłość. Średnio aktualni emeryci z Niemiec mieli 28 lat, gdy zaczęli budować swoją prywatną emeryturę! Z prywatnych pieniędzy…

Co mówią inni eksperci?

Więcej o podejściu do budowy kapitału emerytalnego i wykorzystaniu procentu składanego mówi  dr Andrzej Fesnak w wywiadzie z Bankier.tv. Gorąco zachęcamy do wysłuchania.

źródło: bankier.pl

Chcesz zaplanować swoją prywatną emeryturę?

Dowiedz się na co zwracać szczególną uwagę podczas planowania długoterminowego.
Zadzwoń do mnie (793 023 688) lub wypełnij formularz.

Oddzwonię, aby porozmawiać o Twoich  potrzebach oraz pomogę  w dokonaniu odpowiednich obliczeń i zaplanowaniu swojego osobistego celu emerytalnego.

Radosław ZarębaAutor: Radosław Zaręba
Starszy Doradca ds. Inwestycji, EFG®
email: radoslaw.zareba@szkolainwestowania.pl
tel: 793 023 688

Komentarze do obliczeń

* Różnica między końcowymi wartościami dwóch inwestycji. W pierwszej z nich 30-latek rozpoczyna budowanie kapitału od zaraz. W drugiej zwleka z budowaniem kapitału 1 rok. W konsekwencji po osiągnięciu wieku emerytalnego (67 lat) osoba, która zwlekała rok zbuduje kapitał o 111 286 zł mniejszy w stosunku do osoby, która rozpoczęła inwestowanie rok wcześniej (założenia: inwestycja miesięczna w wysokości 300 zł; średnioroczna stopa zwrotu na poziomie 10% netto).

** Gdybyś rozpoczął(ęła) budowanie kapitału emerytalnego w wieku 25 lat z wykorzystaniem procentu składanego (zyski od zysków na poziomie 10% średniorocznie) odkładając 150 zł miesięcznie oraz indeksując tą składkę co roku o 2,5% niwelując wpływ inflacji, uzyskałbyś w dniu przejścia na emeryturę kapitał o wartości 1 313 166 zł!? Zakładając wspomnianą inflację na poziomie 2,5% rocznie kapitał ten miałby realną siłę nabywczą w wysokości 465 497 zł i pozwoliłby na wypłacanie comiesięcznej renty w realnej wysokości 1939 zł netto bez wykorzystania kapitału, który zostanie odziedziczony przez Twoich bliskich.

 

Dodaj komentarz