Jak twierdzi Brian Tracy – „Istnieje bowiem tyle sposobów na samodzielne dojście do miliona, że jest to prawie niemożliwe, by nie osiągnąć tego celu, jeśli myślisz o nim naprawdę poważnie.”  Aby osiągnąć sukces na giełdzie – stosuj się do zasad i kieruj się wyznaczoną przez siebie drogą.

psycholigia-inwestowania

Czym jest rynek giełdowy?

Giełda jest miejscem, w którym działają dwie siły – popyt i podaż. Upraszczając – cena papieru wartościowego zależy od liczby osób chcących kupić oraz sprzedać dane dobro. Rynek jest więc skupiskiem ludzi – inwestorów, którzy poprzez swoje działania chcą osiągnąć sukces.

Na tym etapie powinniśmy domyślić się, jak ważna w procesie inwestowania jest psychologia. Odpowiednie zrozumienie zachowań innych inwestorów jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Wynika z tego, że psychologia odgrywa znacznie większą rolę aniżeli analiza techniczna i fundamentalna. Jeżeli to zrozumiesz – to jesteś na dobrej drodze do skutecznego inwestowania!

Rachunek sumienia

Jeżeli już podjąłeś(aś) decyzję, że chcesz inwestować, należy zrobić rachunek sumienia. Najlepiej wziąć kartkę papieru i odpowiedzieć sobie na kilka prostych pytań.

  • Po co chcę inwestować?
  • Co chcę osiągnąć, czyli jaki jest mój cel inwestycyjny?
  • Ile i w jakim czasie chcę zarobić?
  • Ile czasu mogę poświęcić na samodzielne inwestowanie?
  • Na jaką stratę mogę sobie pozwolić?

Ten krótki rachunek sumienia pomoże jasno sprecyzować cel inwestycyjny oraz pozwoli na stworzenie fundamentów pod przyszłą strategię inwestycyjną. Kiedy już zbudujesz sobie podstawy, należy zderzyć się z rzeczywistością. Musisz zrozumieć, że inwestowanie jest trudnym procesem, a ludzie przeważnie przeceniają swoje umiejętności analityczne i są zbyt pewni siebie. Zjawisko to występuje najczęściej w związku z odniesieniem pewnych sukcesów w przeszłości. Sukcesy oraz zyski z reguły zawdzięczamy swoim umiejętnościom, natomiast porażki traktujemy jako skutek oddziaływania pecha.

Wynika to z braku strategii inwestycyjnej, czyli pewnego schematu, według którego powinniśmy działać. Jest on bardzo istotny, ponieważ podpowiada nam kiedy wejść w rynek, a kiedy z niego wyjść. Bez strategii inwestycyjnej nie będziemy realizować zysku, a jedynie kumulować straty. Z punktu widzenia psychologii – straty męczą bardziej, niż zadowalają zyski.

Emocje to twój wróg

emocje w inwestowaniuCzłowiek to serce i umysł, inaczej mówiąc – emocje i logika. Choć w większości naszych działań ośrodki te wzajemnie się dopełniają, to czasem mogą płatać nam figle. Emocje są największym zagrożeniem dla każdego inwestora. Jeżeli nie potrafimy podchodzić do inwestycji bez emocji, powinniśmy pomyśleć nad przekazaniem naszych pieniędzy profesjonalistom, np. Doradcom ds. Inwestycji Szkoły Inwestowania.

Poniżej kilka punktów, które są bardzo ważne w aspekcie inwestycji.

  • Myśl optymistycznie, ale bądź realistą – nie ma powodu, dla którego to właśnie nam miałoby się nie udać. Na rynku nie istnieje takie zjawisko jak szczęście czy pech. Osiągane przez nas wyniki zależą jedynie od nas samych. Powinniśmy wierzyć w to, co robimy, jednak sama wiara nie wystarczy. Odpowiednia obserwacja i szybkie reagowanie na anomalie w naszym portfelu są równie ważne.
  • Nadzieja – jest to jeden z największych grzechów w dekalogu każdego inwestora. Dotyczy to zwłaszcza początkujących, jednak nie jest to regułą. Musi się odbić! Już tyle spadło, że teraz na pewno się odbije! Nie sprzedam, poczekam, aż się odbije. Czy nie słyszeliśmy już tego wszyscy wcześniej? Szczególnie przy okazji kryzysu w 2007 r? Bez odpowiedniej strategii inwestycyjnej, czyli szybkiego ucinania strat, będziemy narażeni na wspomniane wcześniej ich kumulowanie. Skoro każdy z nas wie, czyją matką jest nadzieja, dlaczego ślepo w nią wierzymy? Czas przestać!
  • Przyznaj się do błędu – nikt nie jest nieomylny, a na świecie nie istnieje inwestor, który nigdy się nie myli – no chyba że ten, który dokonał tylko jednej transakcji i mu się udało. Mylić się jest rzeczą ludzką, powinniśmy to zrozumieć i nauczyć się wyciągać wnioski z popełnionych przez nas błędów.
  • Chciwość i strach – istnieje powiedzenie wśród inwestorów, że na rynek wchodzi się z chciwości, a wychodzi ze strachu. Są to emocje, które trzeba wyeliminować lub zminimalizować. Bez tego nie ruszymy.
  • Nadmierna pewność siebie – wspomniana we wcześniejszych akapitach. Dotyczy ona każdego z nas, przypisujemy sobie jedynie zasługi, zapominając o porażkach.

Gra warta świeczki

Aby stać się dobrym inwestorem, należy ciągle się rozwijać i uczyć! Kupuj książki, chodź na szkolenia, rozmawiaj z ludźmi bardziej doświadczonymi od Ciebie. Rynek finansowy ciągle się zmienia, więc aby za nim nadążyć, trzeba się rozwijać wraz z nim. Jeśli chcemy odnosić sukcesy na giełdzie, to warto, żebyśmy pamiętali o naszych ludzkich tendencjach i mieli świadomość tego, jak one działają. Wiedząc o czyhających na nas pułapkach i niebezpieczeństwach, o wiele łatwiej będzie nam się przed nimi ustrzec.

Gra jest warta świeczki, w końcu chodzi o Twoje życie, w którym pieniądze odgrywają bardzo ważną rolę. Trenuj swoją konsekwencję, panuj nad emocjami i trzymaj się swojego planu inwestycyjnego. Na giełdzie wygrywają nie najwięksi, ale konsekwentni i cierpliwi. Nie bez powodu powstało powiedzenie giełdowe – „giełda jest miejscem transferu pieniędzy między aktywnymi, a cierpliwymi”.

Jeśli masz czas na to, aby samodzielnie inwestować w akcje i szukasz dodatkowej wiedzy, zachęcam do zapisania się na nasze szkolenie z inwestowania na giełdzie.

Jeśli, natomiast, chcesz wykorzystać wiedzę innych i zacząć zarabiać na rynku angażując jedynie ok. 1 godziny rocznie, umów się na bezpłatne konsultacje z jednym z naszych Doradców ds. Inwestycji.

Marcin Płuciennik

Dodaj komentarz