Prezent na komunię – laptop czy studia?

co-kupic-na-komunie

Nadszedł sezon „komunijny”, czyli czas, który podobnie jak święta, nierozłącznie kojarzy się z prezentami. Głównym dylematem stało się już pytanie: Co kupić dziecku, chrześniakowi, kuzynowi, siostrzeńcowi, bratanicy?

Za moich czasów trendem był rower (tzw. góral), rolki, instrumenty muzyczne, zegarki. Potem nadszedł czas coraz większych wymogów dzieci. Tym samym komunia święta, która powinna być w największym stopniu duchowa, stała się komercyjna.

Rower? Nowy komputer stacjonarny? Laptop? To wszystko już zaczyna być przeżytkiem.

Dzisiaj zamiast roweru dzieci wolą iPad’a. Instrumenty muzyczne dostają w formie gry na najnowszą konsolę Playstation. A zegarek? Idąc z duchem czasu – musi to być nowoczesny SmartWatch.

Co na prezent?

Co zatem można sprezentować takiemu młodemu człowiekowi? Co będzie miało dla niego wartość większą niż przedmiot, którym znudzi się po miesiącu?

Coraz częściej dzieci chcą gotówkę do ręki i sami decydują się na zakup wymarzonego sprzętu. Zatem już w wieku 9-ciu lat dzieci zaczynają zarządzać swoimi pieniędzmi – zazwyczaj z pomocą rodziców. Tylko, że te zarządzanie polega koniec końców na kupnie wymarzonego laptopa, upatrzonego X-boxa albo nowego telewizora do konsoli. Co zatem z tym fantem zrobić?

Może właśnie pierwsza komunia powinna być też pierwszym krokiem do rozpoczęcia budowania majątku naszych dzieci? Zamiast bajecznie drogiego sprzętu, warto część gotówki zainwestować w ich przyszłość i zacząć odkładać im pieniądze? Jest to również doskonały moment, by wspólnie z rodzicami, zaczęły swoją edukację finansową.

Laptop czy studia?

Komunia dziecka, to oczywiście bardzo ważne wydarzenie i nie namawiamy, aby zupełnie zrezygnować z prezentu dla pociechy. Jednak może warto przemyśleć kupno tańszego roweru (z którego dziecko i tak niedługo wyrośnie), i przeznaczenie choć części, zwykle niemałej gotówki, by zapewnić również sobie spokojniejszą przyszłość? W jaki sposób?

Najczęściej już, gdy dziecko się rodzi, rodzice planują posłać je w przyszłości na studia. Jest to więc wydatek przyszły pewny, a niestety mało osób realnie go planuje. Spożytkowanie części gotówki z prezentu komunijnego na studia dziecka, jest więc świetnym rozwiązaniem. Zabezpiecza jednocześnie przyszłość pociechy, jak i spokojną głowę rodziców.

Pieniądze z prezentów komunijnych od rodziny często niestety zwyczajnie „się rozchodzą” na bieżące wydatki i po dużych kwotach nie pozostaje nawet ślad. Więc, gdy dziecko za kilka lat, choćby żartem zapyta „A gdzie są moje pieniądze z komunii?”, pokazanie oszczędności na studia będzie wystarczającym argumentem kończącym dyskusję 😉

Ile dziecko dostaje na komunię?

Według raportów z kwietnia tego roku (ceneo.pl), prezent od chrzestnych i bliskiej rodziny to zwykle kwota od 500 do 1000 zł (od osoby). Dalsza rodzina i znajomi zwykle „ograniczają się” do kwoty 100-200 zł. Gotówka jest też drugim, najbardziej popularnym prezentem komunijnym, zaraz po rowerze. Coraz częściej jednak dzieci dostają już własne laptopy, smartfony, czy tablety.

W sumie kwoty jakimi dysponują tak młodzi ludzie po komunii to często 5-10 tys. zł. Z takiej sumy, przy odpowiedniej inwestycji, do osiągnięcia 18 roku życia, w zależności od stopy zwrotu, można otrzymać nawet 10-15 tys. zł!

Poniższy wykres przedstawia przykładową inwestycję jednorazową, na której ulokowano 5 tys. zł. Przyjęta oczekiwana stopa zwrotu to 8%, które osiągają inwestycje średniego ryzyka (sprawdź wyniki wszystkich inwestycji Szkoły Inwestowania TUTAJ). Jak widać, po 10 latach jesteśmy w stanie osiągnąć kwotę 11 098 zł.

Inwestycja1

Kwota ta może nie jest jeszcze imponująca, ale dla 18-latka to już kapitał np. na pierwszy samochód. Co ważne, kwota ta wynika jedynie z zainwestowania „komunijnych” pieniędzy, bez kolejnych wpłat. Jednak, gdy rodzice dodatkowo zdecydują się dokładać 200 zł miesięcznie w celu systematycznego zwiększania kapitalu, w ciągu 10 lat może ona wzrosnąć do blisko 50 000 zł, a dokładniej 47 931 zł, co pokazuje nam poniższy wykres. Widzimy więc jasno, jak stosunkowo niewielkim kosztem możemy solidne zabezpieczyć przyszłość finansową naszej pociechy oraz zabezpieczyć nasz budżet chociażby przed koniecznością wzięcia drogiego kredytu gotówkowego. Inwestycja2

Gdy studia są zabezpieczone

Studia dziecka to tylko jeden z wielu wydatków przyszłych pewnych na dziecko. Jeśli są już zabezpieczone, jest przecież mnóstwo innych rzeczy, na które zawsze przydadzą się dodatkowe fundusze.

• Ekstra wycieczka po zdanej maturze?
  • Może zagraniczne studia na renomowanej uczelni?
  • Wkład własny na kupno mieszkania?
  • Lub wkład początkowy dla biznesu?

Dobry start w dorosłość dla naszej pociechy, prawda?

Bawi i uczy

A może połączyć przyjemne z pożytecznym? Jest na rynku nowe, rewelacyjne rozwiązanie, które łączy w sobie edukację finansową oraz to co dzieci lubią najbardziej, czyli GRY KOMPUTEROWE. Mowa tutaj o programie SmartStart. Rozwiązanie pozwala w przyszłości otrzymać pewne 12 000 zł, 24 000 zł lub 36 000 zł w zależności od wysokości miesięcznych wpłat na inwestycję. Regularne kieszonkowe, a także każde 100 zł od babci na urodziny, czy niespodziewane 50 zł od cioci, można wrzucić do elektronicznej skarbonki i uczyć dziecko kontroli nad swoimi pieniędzmi. Miasteczko McCash jest innowacyjnym narzędziem dla rodziców i dzieci, łączącym edukację i zabawę, które pomaga wychować przedsiębiorczego młodego człowieka.

Miasteczko McCash:

McCash

Dowiedz się więcej!

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wykorzystać potencjał rynku finansowego, do zabezpieczenia finansowej przyszłości swojego dziecka, skorzystaj z BEZPŁATNYCH KONSULTACJI w Szkole Inwestowania. Pomożemy Ci w realizacji Twoich finansowych celów.

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Autor: Kamil Gwardyś, Doradca ds. Inwestycji