Okazji inwestycyjnych warto szukać tam, gdzie jeszcze niewielu je dostrzega. O inwestycjach w akcje czy obligacje słyszało dużo osób. Jak rzecz wygląda z Venture Capital? Czym jest ta inwestycja? Czy warto uzupełnić o nią swój portfel inwestycyjny?

Venture-Capital

Czym są inwestycje typu Venture Capital / Private Equity?

Venture Capital/Private Equity to inwestycje, dzięki którym inwestorzy indywidualni mają możliwość uczestniczenia we wzroście wartości innowacyjnych biznesów poprzez kupno ich udziałów. Firmy pozyskujące w ten sposób kapitał są z reguły we wczesnej fazie rozwoju, a tym samym posiadają bardzo duży potencjał wzrostu.

Celem dla inwestora VC (Venture Capital) jest rozwój biznesu i znaczący wzrost jego wartości. Jest to spójne z wizją pozostałych udziałowców firmy. Inwestor VC wykorzystuje swoje doświadczenie, aby doprowadzić do jak największego wzrostu wyceny spółki.

Venture Capital - finansowanie

Ile można na tym zarobić?

W inwestycjach w początkujące firmy, czyli tzw. start-upy, można liczyć na stopę zwrotu na poziomie 30%-50% w skali roku. Jednakże trzeba zaakceptować wyższy poziom ryzyka. W przypadku bardziej stabilnych przedsiębiorstw  (inwestycje Private Equity) można się spodziewać zysku 20%-30% średniorocznie. Wedle Cambridge Associates, średnia roczna stopa zwrotu funduszy VC inwestujących na rynku amerykańskim w ciągu ostatnich 20 lat wyniosła 26,3%.

Statystycznie tak wyglądają zyski z tego rodzaju inwestycji. Natomiast są transakcje, które mogą rozpalić wyobraźnię inwestorów. Peter Thiel, w 2004 roku kupił akcje Facebooka za zaledwie 500 tys. dolarów i po 8 latach sprzedał je za ponad miliard dolarów. Dało mu to stopę zwrotu w wysokości ok. 335% rocznie. W Polsce również można znaleźć ciekawe przykłady, jak chociażby fundusz Warsaw Equity Group, który włożył 4 mln zł w internetowy komunikator Gadu-Gadu, by po 7 latach otrzymać zwrot na poziomie 250 mln zł. Oznacza to ok. 180 procent zysku w skali roku!

Venture-Capital-przykłady

Jaki jest horyzont czasowy i próg wejścia inwestycji VC?

Fundusze Venture Capital dążą do tego, żeby jak najszybciej i jak najbardziej zwiększyć wartość przedsiębiorstw, w które inwestują. Przy dokonywaniu transakcji zakładają docelowy moment wyjścia z projektu, natomiast ostateczna data zakończenia uczestnictwa nigdy nie może być do końca znana (z reguły następuje to w ciągu kilku lat). Tzw. exit może nastąpić poprzez IPO (sprzedaż akcji w ofercie publicznej) bądź sprzedaż inwestorowi branżowemu/strategicznemu.

Standardowo inwestor chcący zainwestować w Venture Capital powinien posiadać zarówno dużą wiedzę branżową, jak i spory kapitał rzędu przynajmniej kilkuset tysięcy złotych. Niemniej jednak, istnieją rozwiązania, które dają możliwość grupowego zakupu udziałów w inwestycji Venture Capital. Dzięki temu próg wejścia dla pojedynczego inwestora może wynieść tylko 10 tys. zł . Jednocześnie od współinwestora nie wymagana jest wiedza na temat branży, w której działa start-up, ponieważ posiada ją zarządzający projektem, który również angażuje swój kapitał w rozwój projektu.

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Jakie jest ryzyko?

Venture Capital to rozwiązanie inwestycyjne, które należałoby zakwalifikować do inwestycji średnioterminowych o podwyższonym poziomie ryzyka. Służy ono szybkiemu i efektywnemu pomnażaniu posiadanego już kapitału.

VC, jak każda inna inwestycja, wiąże się ryzykiem. Inwestor, jako współudziałowiec prowadzonego biznesu, uczestniczy zarówno w sukcesach jak i niepowodzeniach przedsiębiorstwa. W przypadku nieosiągnięcia zakładanych celów, powinien się on liczyć z możliwością utraty sporej części włożonego kapitału. Niemniej jednak, można to ryzyko minimalizować.

Jak zwiększać bezpieczeństwo inwestycji Venture Capital?

W celu zmniejszenia ryzyka inwestycji w start-upy biznesowe warto pomyśleć o dywersyfikacji inwestowanych w nie pieniędzy. Prawdopodobieństwo upadku jednej firmy jest znacznie większa niż bankructwa kilku przedsiębiorstw jednocześnie. Rozdzielając kapitał na różne projekty, zwiększamy bezpieczeństwo włożonych tam środków.

Zgodnie z założeniami aktywnego podejścia w Venture Capital, ważnym jest, aby osoby zarządzające funduszem miały odpowiednie predyspozycje do rozporządzania powierzonym kapitałem. Najważniejsze będzie know-how, które posłuży do zwiększania wartości danej firmy. Dodatkowym atutem może być znajomość konkretnej branży, w której fundusz zdecydował się działać. Wiedza wnoszona przez ekspertów może się okazać ważniejszym czynnikiem niż sam kapitał. W związku z tym dobór odpowiedniego partnera ma spore znaczenie dla potencjału zysku i bezpieczeństwa zainwestowanych środków.

Ponadto zarządzający ma możliwość określenia warunków, które kwalifikują firmy do zaangażowania w nie kapitału. Np. rentowność od pierwszego miesiąca inwestycji. Dzięki takiemu założeniu wiadomo, że projekty, w które zostaną włożone pieniądze inwestorów, mają potencjał i od początku generują dochody.

Jak powinna być skonstruowana dobra inwestycja Venture Capital?

Podsumowując, duże znaczenie dla inwestycji w fundusz Venture Capital ma jego konstrukcja oraz osoby zarządzające. Inwestor powinien indywidualnie rozpatrzeć, jakiego rodzaju inwestycji poszukuje (najlepiej z pomocą wykwalifikowanego Doradcy). Zdywersyfikowany portfel start-upów zwiększa bezpieczeństwo, ale też obniża wpływ potencjalnych zysków z pojedynczego przedsięwzięcia.

Warto sprawdzić czy zarządzający inwestują własne pieniądze w fundusz VC. Jeśli tak, świadczy to o ich wierze w sukces prowadzonych działań. Ważna jest również struktura opłat. Wynagrodzenie w dużej mierze oparte o success fee, czyli zysk z inwestycji, będzie dodatkową zaletą.

Rynek Private Equity/Venture Capital w Polsce

Na podstawie danych z raportu stowarzyszenia European Private Equity and Venture Capital Association, w 2013 roku (są to najbardziej aktualne z dostępnych danych) w Polsce zainwestowano ok. 261 mln EUR w innowacyjne biznesy. W porównaniu do roku 2012, jest to spadek o ok. 225 mln EUR. W obu przypadkach jest to wartość niższa niż rekordowy dzienny poziom obrotów na GPW w Warszawie! Co ważne, to względem poprzedniego roku, o kilka procent wzrósł udział inwestorów polskich na tym rynku.

Bezpłatne konsultacje

Jeśli chcesz wykorzystać olbrzymi potencjał rynku Venture Capital i dowiedzieć się co zrobić, aby uczestniczyć we wzrostach innowacyjnych biznesów ze zwiększonym bezpieczeństwem, zamów kontakt naszego Doradcy ds. Inwestycji, który odpowie na Twoje pytania.

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Zachęcam również do kontaktu bezpośrednio ze mną, chętnie odpowiem na pytania dotyczące zarówno Venture Capital, jak i inne dotyczące planowania finansów osobistych i inwestycji – zamów bezpłatne konsultacje.

Autor: Radosław Zaręba
Starszy Doradca ds. Inwestycji, EFG®
email: radoslaw.zareba@szkolainwestowania.pl
tel: 793 023 688

Dodaj komentarz