Okazji inwestycyjnych warto szukać tam, gdzie jeszcze niewielu je dostrzega. O inwestycjach w akcje czy obligacje słyszało dużo osób. Jak rzecz wygląda z Venture Capital? Czym jest ta inwestycja? Czy warto uzupełnić o nią swój portfel inwestycyjny?

Venture-Capital

Czym są inwestycje typu Venture Capital / Private Equity?

Venture Capital/Private Equity to inwestycje, dzięki którym inwestorzy indywidualni mają możliwość uczestniczenia we wzroście wartości innowacyjnych biznesów poprzez kupno ich udziałów. Firmy pozyskujące w ten sposób kapitał są z reguły we wczesnej fazie rozwoju, a tym samym posiadają bardzo duży potencjał wzrostu.

Celem dla inwestora VC (Venture Capital) jest rozwój biznesu i znaczący wzrost jego wartości. Jest to spójne z wizją pozostałych udziałowców firmy. Inwestor VC wykorzystuje swoje doświadczenie, aby doprowadzić do jak największego wzrostu wyceny spółki.

Venture Capital - finansowanie

Ile można na tym zarobić?

W inwestycjach w początkujące firmy, czyli tzw. start-upy, można liczyć na stopę zwrotu na poziomie 30%-50% w skali roku. Jednakże trzeba zaakceptować wyższy poziom ryzyka. W przypadku bardziej stabilnych przedsiębiorstw  (inwestycje Private Equity) można się spodziewać zysku 20%-30% średniorocznie. Wedle Cambridge Associates, średnia roczna stopa zwrotu funduszy VC inwestujących na rynku amerykańskim w ciągu ostatnich 20 lat wyniosła 26,3%.

Statystycznie tak wyglądają zyski z tego rodzaju inwestycji. Natomiast są transakcje, które mogą rozpalić wyobraźnię inwestorów. Peter Thiel, w 2004 roku kupił akcje Facebooka za zaledwie 500 tys. dolarów i po 8 latach sprzedał je za ponad miliard dolarów. Dało mu to stopę zwrotu w wysokości ok. 335% rocznie. W Polsce również można znaleźć ciekawe przykłady, jak chociażby fundusz Warsaw Equity Group, który włożył 4 mln zł w internetowy komunikator Gadu-Gadu, by po 7 latach otrzymać zwrot na poziomie 250 mln zł. Oznacza to ok. 180 procent zysku w skali roku!

Venture-Capital-przykłady

Jaki jest horyzont czasowy i próg wejścia inwestycji VC?

Fundusze Venture Capital dążą do tego, żeby jak najszybciej i jak najbardziej zwiększyć wartość przedsiębiorstw, w które inwestują. Przy dokonywaniu transakcji zakładają docelowy moment wyjścia z projektu, natomiast ostateczna data zakończenia uczestnictwa nigdy nie może być do końca znana (z reguły następuje to w ciągu kilku lat). Tzw. exit może nastąpić poprzez IPO (sprzedaż akcji w ofercie publicznej) bądź sprzedaż inwestorowi branżowemu/strategicznemu.

Standardowo inwestor chcący zainwestować w Venture Capital powinien posiadać zarówno dużą wiedzę branżową, jak i spory kapitał rzędu przynajmniej kilkuset tysięcy złotych. Niemniej jednak, istnieją rozwiązania, które dają możliwość grupowego zakupu udziałów w inwestycji Venture Capital. Dzięki temu próg wejścia dla pojedynczego inwestora może wynieść tylko 10 tys. zł . Jednocześnie od współinwestora nie wymagana jest wiedza na temat branży, w której działa start-up, ponieważ posiada ją zarządzający projektem, który również angażuje swój kapitał w rozwój projektu.

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Jakie jest ryzyko?

Venture Capital to rozwiązanie inwestycyjne, które należałoby zakwalifikować do inwestycji średnioterminowych o podwyższonym poziomie ryzyka. Służy ono szybkiemu i efektywnemu pomnażaniu posiadanego już kapitału.

VC, jak każda inna inwestycja, wiąże się ryzykiem. Inwestor, jako współudziałowiec prowadzonego biznesu, uczestniczy zarówno w sukcesach jak i niepowodzeniach przedsiębiorstwa. W przypadku nieosiągnięcia zakładanych celów, powinien się on liczyć z możliwością utraty sporej części włożonego kapitału. Niemniej jednak, można to ryzyko minimalizować.

Jak zwiększać bezpieczeństwo inwestycji Venture Capital?

W celu zmniejszenia ryzyka inwestycji w start-upy biznesowe warto pomyśleć o dywersyfikacji inwestowanych w nie pieniędzy. Prawdopodobieństwo upadku jednej firmy jest znacznie większa niż bankructwa kilku przedsiębiorstw jednocześnie. Rozdzielając kapitał na różne projekty, zwiększamy bezpieczeństwo włożonych tam środków.

Zgodnie z założeniami aktywnego podejścia w Venture Capital, ważnym jest, aby osoby zarządzające funduszem miały odpowiednie predyspozycje do rozporządzania powierzonym kapitałem. Najważniejsze będzie know-how, które posłuży do zwiększania wartości danej firmy. Dodatkowym atutem może być znajomość konkretnej branży, w której fundusz zdecydował się działać. Wiedza wnoszona przez ekspertów może się okazać ważniejszym czynnikiem niż sam kapitał. W związku z tym dobór odpowiedniego partnera ma spore znaczenie dla potencjału zysku i bezpieczeństwa zainwestowanych środków.

Ponadto zarządzający ma możliwość określenia warunków, które kwalifikują firmy do zaangażowania w nie kapitału. Np. rentowność od pierwszego miesiąca inwestycji. Dzięki takiemu założeniu wiadomo, że projekty, w które zostaną włożone pieniądze inwestorów, mają potencjał i od początku generują dochody.

Jak powinna być skonstruowana dobra inwestycja Venture Capital?

Podsumowując, duże znaczenie dla inwestycji w fundusz Venture Capital ma jego konstrukcja oraz osoby zarządzające. Inwestor powinien indywidualnie rozpatrzeć, jakiego rodzaju inwestycji poszukuje (najlepiej z pomocą wykwalifikowanego Doradcy). Zdywersyfikowany portfel start-upów zwiększa bezpieczeństwo, ale też obniża wpływ potencjalnych zysków z pojedynczego przedsięwzięcia.

Warto sprawdzić czy zarządzający inwestują własne pieniądze w fundusz VC. Jeśli tak, świadczy to o ich wierze w sukces prowadzonych działań. Ważna jest również struktura opłat. Wynagrodzenie w dużej mierze oparte o success fee, czyli zysk z inwestycji, będzie dodatkową zaletą.

Rynek Private Equity/Venture Capital w Polsce

Na podstawie danych z raportu stowarzyszenia European Private Equity and Venture Capital Association, w 2013 roku (są to najbardziej aktualne z dostępnych danych) w Polsce zainwestowano ok. 261 mln EUR w innowacyjne biznesy. W porównaniu do roku 2012, jest to spadek o ok. 225 mln EUR. W obu przypadkach jest to wartość niższa niż rekordowy dzienny poziom obrotów na GPW w Warszawie! Co ważne, to względem poprzedniego roku, o kilka procent wzrósł udział inwestorów polskich na tym rynku.

Bezpłatne konsultacje

Jeśli chcesz wykorzystać olbrzymi potencjał rynku Venture Capital i dowiedzieć się co zrobić, aby uczestniczyć we wzrostach innowacyjnych biznesów ze zwiększonym bezpieczeństwem, zamów kontakt naszego Doradcy ds. Inwestycji, który odpowie na Twoje pytania.

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Zachęcam również do kontaktu bezpośrednio ze mną, chętnie odpowiem na pytania dotyczące zarówno Venture Capital, jak i inne dotyczące planowania finansów osobistych i inwestycji – zamów bezpłatne konsultacje.

Autor: Radosław Zaręba
Starszy Doradca ds. Inwestycji, EFG®
email: radoslaw.zareba@szkolainwestowania.pl
tel: 793 023 688

Dodaj komentarz
 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (PSF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (EPEF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Implus

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Asy Obligacji

Inne Dokumenty Open Life

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

     

    CLOSE

     

    Informacje

    Dokumenty

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      Anthony Robbins

     Millions and Dragons

     Success & Change

      

     Procedura Sprzedazy Szkoleń Mateusza Grzesiaka

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      


       

      CLOSE
      Pobierz materiały dla - Arkley II

       

      Informacje

      Dokumenty

       

      Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
      Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

       

      CLOSE

      Myślisz o inwestycji?

      Skontaktuj się z nami!

      x

      Zadzwoń, wyślij SMS o treści "INWESTYCJA"
      pod numer 786 843 743,

      Skontaktujemy się z Tobą w 24 h.