Wczorajsze wzrosty w Nowym Jorku podobnie jak dzisiejsze na azjatyckich giełdach dały impuls bykom do zakupów na rynkach europejskich. Zdecydowanie dominuje zatem kolor zielony. Na tle pozostałych parkietów, warszawska GPW nie prezentuje się jednak zbyt dobrze.

Powiew optymizmu to w dużej mierze zasługa rekomendacji Banku Światowego. Podobnie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaproponował, by Rezerwa Federalna wstrzymała się z podwyżką stóp procentowych do przyszłego roku. Argumentami są zarówno ostrzeżenia odnośnie niepewnej poprawy w gospodarce Stanów Zjednoczonych i wpływu na nią jeszcze mocniejszego dolara, a także brak równowagi na rynkach wschodzących. Nie wiadomo czy rady te zostaną uwzględnione na posiedzeniu amerykańskich bankierów centralnych, które odbędzie się za tydzień, ale z pewnością mogą dać kolejny argument tzw. „gołębiom”, którzy opowiadają się za pozostawieniem stóp na najniższym w historii poziomie.

Bardzo pozytywne dane nadeszły dziś z naszego rynku pracy. Stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w sierpniu do 10% – poinformowało ministerstwo pracy. To najniższy poziom od siedmiu lat, czyli od wybuchu światowego kryzysu. W porównaniu do lipca stopa bezrobocia zmniejszyła się o 0,1 pkt proc.

Indeks 20 największych spółek przy Książęcej zaczął dzisiejszą sesję od 1-procentowego wzrostu. Sił stronie popytowej wystarczyło jedynie do godziny 12. Po południu byki wyraźnie osłabły – z każdą kolejną godziną indeks znajdował się na niższych poziomach. Ostatecznie zakończył sesję zatrzymując się na 2143 punktach, co oznacza wzrost WIGu20 o 0,35%. Indeks WIG30 zyskał 0,48%, a szeroki WIG zakończył sesję 0,32% nad kreską.

1

Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com

Gwiazdą dzisiejszej sesji był KGHM. Miedź na giełdzie metali w Londynie rośnie, ponieważ cichnie zamieszanie na chińskim rynku finansowym. To odbija się na kursie akcji miedziowego giganta z polski. KHGM zyskał dziś 3,67% i był zdecydowanie najlepszą spółką indeksu blue chipów.

Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com

Największe europejskie parkiety radziły dziś sobie zdecydowanie lepiej niż warszawska GPW. Poza zyskującym ok. 0,5% Frankfurtem, reszta rosła dziś o ponad 1% – mowa o Paryżu, Londynie i Mediolanie. Od wzrostów dzisiejszą sesję rozpoczęła także Wall Street, choć już po pierwszej godzinie handlu S&P 500 zbliżył się do poziomu wczorajszego zamknięcia.

W nocy ze środy na czwartek poznamy dane o inflacji w Chinach. Następnie z samego rana dowiemy się w jakiej kondycji jest produkcja przemysłowa we Francji, a także poznamy dane o PKB Turcji w II kwartale. Po południu warto będzie zwrócić uwagę na dane o zasiłkach dla bezrobotnych w USA, które są bardzo ważne z punktu widzenia decyzji Fed odnośnie cięcia stóp procentowych.

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2015.09.09

Wykorzystaj aktualne szanse rynkowe do zarabiania!

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Dodaj komentarz

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA OTWARTE

KONSULTACJE Z DORADCĄ

CERTYFIKATY / POZWOLENIA

http://szkolainwestowania.pl/wp-content/uploads/2014/08/komisja-nadzoru-finansowego.jpg
http://szkolainwestowania.pl/wp-content/uploads/2016/03/AFI_SI-2.jpg
 
CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE
   CLOSE
   CLOSE
   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

    


     

    CLOSE
    Pobierz materiały dla - Arkley II

     

    Informacje

    Dokumenty

     

    Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
    Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

     

    CLOSE