W środę na rynkach metali szlachetnych podaż dała o sobie znać. Liderem spadków w tej grupie surowców było srebro, które zostało przecenione o 3%. Cena złota zniżkowała o 0,9%, natomiast platyna i pallad zakończyły wczorajszą sesję zniżką o niemal 0,8%.

metale-szlachetne

Odkąd notowania złota przekroczyły poziom 1300 USD za uncję, coraz głośniejsze stawały się spekulacje, że poziom ten nie jest już atrakcyjny dla inwestorów, a popyt na ten kruszec spadnie. Niemniej jednak, cenom złota udało się dotrzeć do okolic 1340-1345 USD za uncję, tym samym osiągając najwyższy poziom od czterech miesięcy. W lutym na rynek złota powrócili inwestorzy, którzy angażują swoje środki na tym rynku poprzez fundusze ETF oparte o cenę złota – bieżący miesiąc ma szansę być pierwszym od grudnia 2012 r. miesiącem wzrostu aktywów największego funduszu tego typu – SPDR Gold Trust.

Cenę złota wspierały ostatnio niezbyt dobre dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych, a także obawy o stan gospodarki chińskiej, gdzie poziom długu korporacyjnego wzrósł do rekordowego poziomu i wzbudził obawy o to, że sporo chińskich firm będzie miało problem ze spłatą swoich zobowiązań. Obawy o sytuację kluczowych gospodarek świata zwiększyły zainteresowanie złotem jako tzw. „bezpieczną przystanią” na niepewne czasy.

Jednak wczoraj pojawiły się dobre dane dotyczące sprzedaży nowych domów w USA, które zostały zinterpretowane jako przyczyna zwiększonego prawdopodobieństwa kontynuacji przez amerykańską Rezerwę Federalną tzw. taperingu, a więc ograniczania skali programu QE3. To z kolei jest czynnik, który negatywnie wpływa na cenę złota.

Wracając do Chin, warto wspomnieć, że obecne, relatywnie wysokie względem stycznia, poziomy cen złota, zmniejszyły popyt na złote sztabki i monety w Państwie Środka. To sugeruje, że chińscy konsumenci nie chcą kupować złota za wszelką cenę i oczekują, że kruszec ten jeszcze będzie tańszy. Zresztą, nie są w tych poglądach odosobnieni, bowiem o możliwości ruchu spadkowego piszą także różne instytucje: według analityków Societe Generale, cena złota w średnim terminie może spaść do 900-1000 USD za uncję.

złoto

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI, 2014.02.27

Dodaj komentarz
 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (PSF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (EPEF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Implus

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Asy Obligacji

Inne Dokumenty Open Life

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

     

    CLOSE

     

    Informacje

    Dokumenty

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      Anthony Robbins

     Millions and Dragons

     Success & Change

      

     Procedura Sprzedazy Szkoleń Mateusza Grzesiaka

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      


       

      CLOSE
      Pobierz materiały dla - Arkley II

       

      Informacje

      Dokumenty

       

      Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
      Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

       

      CLOSE

      Myślisz o inwestycji?

      Skontaktuj się z nami!

      x

      Zadzwoń, wyślij SMS o treści "INWESTYCJA"
      pod numer 786 843 743,

      Skontaktujemy się z Tobą w 24 h.