Na chwilę obecną stan faktyczny, z którym zmagają się amerykańscy kongresmeni wygląda następująco:

 1. Brak uchwalonego budżetu na kolejny rok budżetowy, który zaczął się 1 października.
 2. Brak decyzji o podwyższeniu limitu długu publicznego USA.

Po spojrzeniu na wykresy indeksów DAX (Niemcy), S&P500 (USA), oraz na nasz rodzimy WIG20 (Polska), można zaobserwować, że dynamika wzrostowa rynków akcyjnych została przytłumiona i obecnie mamy do czynienia z wyczekiwaniem na sygnał unormowania się sytuacji w USA.

USA-wykres

Należy wziąć pod uwagę, że rynki na zawirowania w USA zareagowały dosyć spokojnie poruszając się w trendzie bocznym i nie mieliśmy do czynienia z nerwowym raptownym obsunięciem indeksów. Świadczy to o tym, iż rynek zakłada pozytywny scenariusz rozstrzygnięcia. Pokazuje to jednoznacznie, że inwestorzy kompletnie nie wierzą w potencjalne bankructwo Stanów Zjednoczonych wynikłe na polu potyczek politycznych rozgrywających się między Republikanami, a Demokratami z Barackiem Obamą na czele.

Amerykańscy politycy jednak uporczywie starają się dawać powody do niepokoju i nadwyrężają cierpliwość inwestorów przeciągając osiągnięcie finalnego konsensusu. Kością niezgody jest program ObamaCare, w którym m.in. ubodzy Amerykanie zostaną objęci państwowym ubezpieczeniem Medicaid lub dostaną dofinansowanie z budżetu. To zdaniem Republikanów jest nie do przyjęcia i nadwyręży finanse publiczne kraju.

Giełdy realizują obecnie strategię na przeczekanie chwilowego kryzysu. Nie ma się co dziwić jeżeli kluczowe informacje makroekonomiczne mające się pojawić w ubiegły piątek z rynku USA nie zostały opublikowane na skutek przymusowego zawieszenia prac urzędów administracji. Brak porozumienia w sprawie budżetu to niewielki problem w stosunku do tego, co czeka inwestorów w kolejnych dniach.

Będą dalsze wzrosty?

Już 17 października amerykański rząd osiągnie limit zadłużenia, co oznacza wyłączenie możliwości pożyczania pieniędzy. Do tego dnia ma zostać podjęta decyzja o zwiększeniu progu limitu zadłużenia. Czasu na podniesienie progu jest już niewiele. Dotychczas zwyczajowo gra toczyła się wręcz do ostatnich minut. Wszystko wskazuje na to, że Republikanie w końcu ustąpią co pokazują sondaże, w którym Amerykanie nie popierają blokowania pracy rządu i winą za to w większym stopniu obarczają właśnie Republikanów. Zgodnie ze scenariuszem bazowym, który jest poważany przez większość instytucji finansowych Republikanie 17 października finalnie ustąpią ze swojego stanowiska i dojdzie do ugody kosztem kilkuset milionów dolarów z tytułu blokady wydatków rządowych.

Podsumowując w ciągu najbliższych kilku dni będziemy mieli z pewnością do czynienia z lekką nerwowością na rynkach objawiającą się wzmożoną zmiennością indeksów giełdowych lecz konsensus polityczny w zdroworozsądkowym scenariuszu musi zostać osiągnięty. Żadne ugrupowanie polityczne nie weźmie na swoje barki winy za bankructwo Stanów Zjednoczonych, a to z czym obecnie mamy do czynienia to przeciąganie liny, licząc na osłabienie siły negocjacyjnej rywala politycznego po drugiej stronie. Rynki to dyskontują i polityczny pat negocjacyjny jest chwilowym hamulcem dalszych wzrostów, który zostanie zwolniony 17 października.

Przypomnienie zasad stosowania strategii inwestycyjnych

Strategie inwestycyjne reagują na zachowania indeksów w czasie rzeczywistym. To oznacza, że strategie inwestycyjne w swojej naturze nie przewidują przyszłości na podstawie doniesień medialnych i mniej lub bardziej prawdopodobnych zdarzeń, lecz reagują na zachowania indeksów.

W związku z tym, dopóki rynki finansowe nie obiorą konkretnego trendu, algorytm SISI (Strategia Inwestycyjna Szkoły Inwestowania) nie ma podstaw do wygenerowania technicznego sygnału ucieczki z rynku akcji.

Chcesz dowiedzieć się jak wykorzystać aktualną sytuację na rynkach do zarabiania?

Przyjdź na bezpłatne konsultacje

Pokażemy Ci możliwości dopasowane do Twoich potrzeb, celów i zasobów.

Dodaj komentarz
 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (PSF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (EPEF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Implus

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Asy Obligacji

Inne Dokumenty Open Life

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

     

    CLOSE

     

    Informacje

    Dokumenty

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      Anthony Robbins

     Millions and Dragons

     Success & Change

      

     Procedura Sprzedazy Szkoleń Mateusza Grzesiaka

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      


       

      CLOSE
      Pobierz materiały dla - Arkley II

       

      Informacje

      Dokumenty

       

      Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
      Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

       

      CLOSE

      Myślisz o inwestycji?

      Skontaktuj się z nami!

      x

      Zadzwoń, wyślij SMS o treści "INWESTYCJA"
      pod numer 786 843 743,

      Skontaktujemy się z Tobą w 24 h.