Stopniowo pojawiające się dane z amerykańskiej gospodarki, a także oczekiwanie na kolejne ważne odczyty makro, wzmagają nerwowość inwestorów na rynkach surowców. Wczoraj była ona szczególnie widoczna na rynkach metali.

metals

Po słabym początku bieżącego tygodnia, w środę mocno wzrosły notowania miedzi, złota i  srebra. Ruchy te trudno uznać za rezultat informacji fundamentalnych, chociaż mogły być one nerwową reakcją na zróżnicowane odczyty danych makro w USA. Z jednej strony, pozytywnie zaskoczył raport ADP, uznawany za prognostyk danych z rynku pracy mających pojawić się w piątek. Z drugiej strony, odczyty indeksów PMI i ISM dla usług były niższe niż rynkowe prognozy.

Te zróżnicowane informacje wzmagają wątpliwości co do decyzji Fed w sprawie potencjalnego ograniczania skupu aktywów. Ta nerwowość wczoraj doprowadziła do licznego zamykania krótkich pozycji na rynkach metali – to zaś spowodowało odbicie ich notowań w górę.

Jednak już dzisiaj rano na rynkach miedzi, złota i srebra kupującym brakuje siły, aby wczorajsze wzrosty były kontynuowane. Ceny tych metali delikatnie odreagowują w dół, co zresztą nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że na rynkach tych w ostatnich miesiącach dominują tendencje spadkowe.

notowania-metali-2013

Tymczasem na rynku pszenicy wczoraj przeważała strona podażowa. Notowania tego zboża spadły o ponad 1% po informacjach o świetnych tegorocznych zbiorach tego zboża w Kanadzie. Statistics Canada poinformowało, że w 2013 r. produkcja pszenicy w Kanadzie wyniosła 37,53 mln ton – jest to aż o 38% więcej niż w poprzednim roku i znacznie więcej niż zakładały tegoroczne prognozy.

Informacja o kanadyjskich zbiorach zmieniła nastroje inwestorów na rynku pszenicy – w ciągu ostatnich kilku sesji cena tego zboża znajdowała się pod presją popytu ze względu na oczekiwania zwiększonego eksportu pszenicy z USA. Ponadto, cenę tego zboża wspierały pesymistyczne prognozy pogody dla Stanów Zjednoczonych – zapowiadane przymrozki zwiększają bowiem obawy o zmniejszenie plonów tego zboża w USA i pogorszenie jego jakości.

kurs-pszenicy

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI, 2013.12.05

superfund-logo

Dodaj komentarz
 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (PSF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (EPEF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Implus

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Asy Obligacji

Inne Dokumenty Open Life

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

     

    CLOSE

     

    Informacje

    Dokumenty

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      Anthony Robbins

     Millions and Dragons

     Success & Change

      

     Procedura Sprzedazy Szkoleń Mateusza Grzesiaka

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      


       

      CLOSE
      Pobierz materiały dla - Arkley II

       

      Informacje

      Dokumenty

       

      Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
      Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

       

      CLOSE

      Myślisz o inwestycji?

      Skontaktuj się z nami!

      x

      Zadzwoń, wyślij SMS o treści "INWESTYCJA"
      pod numer 786 843 743,

      Skontaktujemy się z Tobą w 24 h.