stock loss 650x180-01

Europejskie giełdy nieco korygują wzrosty z ostatnich dni, wywołane optymizmem odnośnie działania greckiego rządu i parlamentu. Polska giełda, pomimo dobrych danych z gospodarki, spada wyraźniej niż pozostałe rynki kontynentu.

Produkcja przemysłowa wzrosła w czerwcu o 7,6% rok do roku – wynika z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. To najlepszy wynik sektora przemysłowego od trzech miesięcy. Rynek spodziewał się wzrostu produkcji o 6,6% po wzroście o zaledwie 2,8% w maju. Wzrost produkcji odnotowano w 29 spośród 34 działów przemysłu. Najsilniej wzrosły obroty producentów urządzeń elektrycznych (aż o 25,1% w ujęciu rocznym), maszyn i urządzeń (o 16,3%) oraz mebli (o 15,2%). Największy spadek produkcji wystąpił natomiast w energetyce – o 7,4% rok do roku.

GUS opublikował dziś także dane o sprzedaży detalicznej w ubiegłym miesiącu. Odczyt również okazał się o lepszy od oczekiwań ekonomistów. W czerwcu sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła o 3,8% wobec wzrostu w maju o 1,8% i nieoczekiwanego spadku w kwietniu o 1,5%. Analitycy spodziewali się wzrostu o 3,2% rok do roku, więc możemy mówić o pozytywnej niespodziance. Ze względu na utrzymującą się nad Wisłą deflację, warto zwrócić także uwagę na dane w cenach stałych. Tu widzimy wzrost sprzedaży w ujęciu rocznym o 6,6% wobec wzrostu o 4,7% w maju.

W czerwcu 2015 r. ceny konsumenckie w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 0,3% w stosunku do maja – zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów. W ciągu minionych 12 miesięcy inflacja CPI wzrosła za oceanem o 0,1%, notując tym samym pierwszy wzrost w ujęciu rocznym od grudnia.

Tylko przez kilkanaście pierwszych minut notowań indeks 20 największych spółek znajdował się ponad poziomem wczorajszego zamknięcia. Z każdą kolejną godziną sesji WIG20 spadał coraz niżej. Strony popytowej nie przekonały nawet pozytywne dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Ostatecznie indeks zatrzymał się na poziomie 2285 punktów tracąc 0,59%. WIG30 spadł o 0,5%, a indeks szerokiego rynku WIG zakończył sesję 0,3% poniżej wczorajszego zamknięcia.

komantarz rynkowy 17.07.2015 1

Notowania WIG20, Intraday, źródło: Teletrader.com

Wyraźnie najgorszą spółką indeksu blue chipów był dziś KGHM. Akcje miedziowego giganta traciły blisko 2,5%. To pochodna spadków cen czerwonego metalu, a także pesymistycznych prognoz odnośnie cen miedzi – według Goldman Sachs ceny surowca spadną w tym roku jeszcze o ponad 10%.

komantarz rynkowy 17.07.2015 2

Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com

W Europie zdecydowanie przeważały dziś spadki – większość giełd nie traciła więcej niż 0,4%. Początek sesji za oceanem pokazuje dość mieszane nastroje wśród inwestorów.

Temat Grecji nie przestaje być aktualny i w przyszłym tygodniu znów będzie bacznie obserwowany przez inwestorów. Z powodu braku szczególnie istotnych publikacji danych, w poniedziałek inwestorzy będą także obserwować bardzo niestabilną ostatnio chińską giełdę.

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2015.07.17

 

Wykorzystaj aktualne szanse rynkowe do zarabiania!

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Dodaj komentarz

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA OTWARTE

KONSULTACJE Z DORADCĄ

CERTYFIKATY / POZWOLENIA

http://szkolainwestowania.pl/wp-content/uploads/2014/08/komisja-nadzoru-finansowego.jpg
http://szkolainwestowania.pl/wp-content/uploads/2016/03/AFI_SI-2.jpg
 
CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE
   CLOSE
   CLOSE
   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

    


     

    CLOSE
    Pobierz materiały dla - Arkley II

     

    Informacje

    Dokumenty

     

    Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
    Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

     

    CLOSE