Bykom w końcu się udało. Na ośmiu zatrzymał się licznik sesji podczas których główny indeks przy Książęcej tracił na wartości. Dziś, w koncertowym stylu warszawska giełda rosła – podobnie zresztą jak inne europejskie parkiety.

Poznaliśmy dziś świetne dane z polskiego rynku pracy. W maju stopa bezrobocia wyniosła 10,8% wobec 11,2% w kwietniu – wynika ze wstępnych szacunków, które przedstawiło dziś Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Resort podał, że jeszcze rok temu bezrobocie wynosiło 12,5%. W ubiegłym miesiącu liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o prawie 78 tysięcy w porównaniu z kwietniem. Co może być szczególnym powodem do zadowolenia – bezrobocie spadło we wszystkich województwach. W pięciu – dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim – stopa bezrobocia spadła do wartości jednocyfrowej.

W trakcie notowań poznaliśmy także dane o produkcji przemysłowej kilku znaczących europejskich gospodarek. Produkcja przemysłowa Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu o 1,2% rok do roku. W marcu wzrost wyniósł 1,1%. Z kolei we Francji kwietniowa produkcja spadła o 0,1% w porównaniu do analogicznego okresu przed rokiem. We Włoszech zaś produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła jedynie o 0,1% rok do roku. Spodziewano się +1%, po wzroście w marcu na poziomie 1,4%.

Strona popytowa nie traciła czasu i od samego początku notowań ruszyła z ofensywą na warszawską giełdę. Z każdym kolejnym kwadransem indeks WIG20 był coraz wyżej. Stagnacja nastąpiła o godzinie 12 i potrwała do 15. Potem byki znów wzięły się za zakupy by ostatecznie indeks 20 największych spółek mógł osiągnąć poziom 2384 punktów. Oznacza to, że rósł dziś o 1,96%. WIG30 zyskiwał 1,86%, a szeroki WIG wzrósł o 1,52%.

notowania WIG20

Notowania WIG20, Intraday, źródło: Teletrader.com

Najsilniejszym ogniwem indeksu blue chipów był dziś KGHM. Miedziowy potentat rósł o prawie 5%, do czego z pewnością przyczyniły się nie tylko dobre nastroje przy Książęcej, ale także rosnące ceny surowców. Najgorzej radziła dziś sobie Bogdanka. Dla Lubelskiego Węgla była to siódma sesja spadkowa z rzędu. Kurs akcji spółki spadł poniżej 70 złotych i jest na najniższym poziomie od 2010 roku. Załamanie się wyceny Bogdanki to w głównej mierze pokłosie bessy na rynku węgla. Dodatkowo dzisiaj na rynek trafiły informacje dotyczące zmiany polityki dywidendowej spółki, z której inwestorzy mają prawo być niezadowoleni.

notowania KGHM

Notowania KGHM, Intraday, źródło: Teletrader.com

notowania Bogdanka

Notowania Bogdanka, 1TYG, źródło: Teletrader.com

Dawno nie widzieliśmy tak dobrych nastrojów inwestujących na Starym Kontynencie. Powyżej 2% zyskują Mediolan i Frankfurt, a wzrostami powyżej 1% mogą pochwalić się między innymi Madryt i Paryż. Początek notowań za oceanem na wyraźnym plusie.

Czwartek rozpoczniemy od danych ze światowej gospodarki numer 2. Poznamy dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej Chin. W kolejnych godzinach poznamy także dane o inflacji konsumenckiej we Francji, a także sprzedaż detaliczną w Stanach Zjednoczonych.

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2015.06.10

 

Wykorzystaj aktualne szanse rynkowe do zarabiania!

OTRZYMAJ BEZPŁATNĄ PORADĘ »

Dodaj komentarz

NAJBLIŻSZE SZKOLENIA OTWARTE

KONSULTACJE Z DORADCĄ

CERTYFIKATY / POZWOLENIA

http://szkolainwestowania.pl/wp-content/uploads/2014/08/komisja-nadzoru-finansowego.jpg
http://szkolainwestowania.pl/wp-content/uploads/2016/03/AFI_SI-2.jpg
 
CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE
CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE
   CLOSE
   CLOSE
   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

    


     

    CLOSE
    Pobierz materiały dla - Arkley II

     

    Informacje

    Dokumenty

     

    Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
    Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

     

    CLOSE