Ciekawy początek roku na surowcach

Minione dni przynoszą niewielkie obroty na globalnym rynku towarowym. Niemniej jednak, na rynkach niektórych surowców nie oznacza to płaskich notowań, lecz raczej nerwowe – i czasem dość przypadkowe – ruchy cen.

metale-szlachetne

Sporo się dzieje m.in. na rynku złota. Notowania tego kruszcu we wtorek z powrotem zeszły poniżej poziomu 1200 USD za uncję, z dziennym minimum cenowym na poziomie 1181,50 USD za uncję – a więc bardzo bliskim minimum z 2013 roku (1179 USD za uncję, osiągnięte pod koniec czerwca). Zejście cen złota do tak niskich poziomów wywołało większą aktywność popytu, jak również tzw. short covering, czyli zamykanie krótkich pozycji na rynku tego kruszcu. W rezultacie, cena złota zakończyła wtorkową sesję – a tym samym cały miniony rok – powyżej 1200 USD za uncję. Dzisiaj rano popyt również jest aktywny, co skutkuje relatywnie sporym wzrostem cen kruszcu. Trudno to jednak uzasadnić jakimikolwiek informacjami fundamentalnymi – obecne odbicie należy raczej traktować, przynajmniej na razie, jako zaledwie korektę w dłuższym ruchu spadkowym.

Notowania-cen-zlota

To samo dotyczy rynku srebra – również na wykresie tego metalu dzisiaj rano widoczna jest spora wzrostowa świeca. Jednak nie zmienia ona istotnie sytuacji technicznej na wykresie srebra: notowania tego kruszcu znajdują się w długoterminowym trendzie spadkowym, natomiast od połowy listopada tkwią w średnioterminowym ruchu bocznym pomiędzy poziomami 19 USD a 20,50 USD za uncję.

Notowania-cen-srebra

Dzisiaj drożeją także platyna i pallad. Ceny obu tych metali w ostatnich dniach dynamicznie rosły. Zresztą, w ich przypadku sytuacja fundamentalna tym wzrostom sprzyja, bowiem produkcja platyny i palladu znacząco spadła w ubiegłym roku, zaś popyt na nie jest spory, co wynika z coraz lepszej kondycji sektora motoryzacyjnego. Oznacza to, że na rynkach obu tych metali deficyt może utrzymać się nawet przez kilka najbliższych lat. Niemniej jednak, jeśli złoto powróci do spadków wynikających z długoterminowego trendu, prawdopodobnie odbije się to negatywnie także na cenach platyny i palladu.

Notowania-cen-platyny

Notowania-cen-palladu

Paweł Grubiak, Członek Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI, 2014.01.02

superfund-logo

Chcesz wiedzieć jak wykorzystać aktualną sytuację na rynku w Twoim indywidualnym przypadku? Zapisz się na bezpłatne konsultacje w Szkole Inwestowania! Pokażemy Ci możliwości jakie aktualnie daje rynek finansowy.

Umów bezpłatne konsultacje

Dodaj komentarz
 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (PSF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Saturn TFI (EPEF)

Inne Dokumenty Saturn TFI

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Implus

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty Asy Obligacji

Inne Dokumenty Open Life

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 

CLOSE

 

Informacje

Dokumenty

 


   

  CLOSE

   

  Informacje

  Dokumenty

   


    

   CLOSE

    

   Informacje

   Dokumenty

     

    CLOSE

     

    Informacje

    Dokumenty

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      Anthony Robbins

     Millions and Dragons

     Success & Change

      

     Procedura Sprzedazy Szkoleń Mateusza Grzesiaka

      

     CLOSE

      

     Informacje

     Dokumenty

      


       

      CLOSE
      Pobierz materiały dla - Arkley II

       

      Informacje

      Dokumenty

       

      Emisja Obligacji Serii C została zakończona 30 kwietnia 2015.
      Ogłoszenie kolejnej emisji już wkrótce!

       

      CLOSE

      Myślisz o inwestycji?

      Skontaktuj się z nami!

      x

      Zadzwoń, wyślij SMS o treści "INWESTYCJA"
      pod numer 786 843 743,

      Skontaktujemy się z Tobą w 24 h.